Orangutanlar Beatbox Yapar gibi Aynı Anda İki Ses Üretebiliyor

Bir araştırmaya göre, orangutanlar ötücü kuşlar veya insan beatboxer’lar gibi aynı anda iki ayrı ses çıkarabiliyorlar.

Orangutanlar aynı anda iki farklı ses çıkarabiliyor. Bu da beatbox yapma yeteneğimizin atalarımızın evrimsel tarihinde olduğunu gösteriyor. C: Pixabay

Araştırmacılar, PNAS Nexus dergisinde “Vahşi orangutanlar, ötücü kuşlara ve insan beatboxer’lara benzer şekilde aynı anda iki bağımsız vokal ses kaynağını kullanabilir” başlıklı bir makale yayımlandı.

Bilim insanları, bulguların insan konuşmasının yanı sıra insan beatbox’ının evrimi hakkında ipuçları sağladığını söylüyor. Çalışma için, Borneo ve Sumatra’da ses çıkaran iki orangutan popülasyonu toplam 3.800 saat boyunca gözlemlendi ve her iki gruptaki primatların aynı ses fenomenini kullandığı görüldü.

Bilim adamları, Borneo ve Sumatra’da toplam 3.800 saat boyunca iki ses çıkaran orangutan popülasyonunu gözlemlediler ve her iki gruptaki primatların aynı ses fenomenini kullandığını buldular.

(İlgili: Orangutanlar İçgüdüsel Olarak Vurmak için Çekiç Kullanıyor)

Dr. Adriano Lameira, “İnsanlar, ünsüz sesleri oluşturmak için dudakları, dil ve çeneyi kullanırken, nefes verilen havayla gırtlaktaki ses tellerini aktive ederek açık ünlü sesleri oluştururlar. Orangutanlar ayrıca her iki türde sesi ve her ikisini aynı anda üretme yeteneğine sahip.” diyor.

“Örneğin Borneo’daki büyük erkek orangutanlar, kavga anlarında “homurdanmaya” ek olarak “kıkırdama” olarak bilinen sesler çıkarırlar. Sumatra’da dişi orangutanlar, diğer orangutanları potansiyel avcılara karşı uyarmak için “öpücük gıcırtıları” ve “tekrarlanan sesler” kullanır.”

Lameira, “İki farklı orangutan popülasyonunun aynı anda iki ses çıkardığı gerçeği, bunun biyolojik bir fenomen olduğunun kanıtı.” diyor.

Araştırmanın ortak yazarı Madeleine Hardus, “İnsanlar nadiren ünlü ve ünsüz sesleri aynı anda üretirler. Bunun istisnası, hip hop müziğinin karmaşık vuruşlarını taklit eden yetenek gerektiren bir vokal performansı olan beatboxing’dir.” diyor.

“Ancak insanların anatomik olarak beatbox yapabildikleri gerçeği, bu yeteneğin nereden geldiğine dair soruları gündeme getiriyor. Artık cevabın atalarımızın evrimsel tarihinde bulunabileceğini biliyoruz.”

Araştırmacılara göre, vahşi büyük maymunların ses kontrolü ve koordinasyon yetenekleri, kuşların ses yeteneklerine odaklanılmasına kıyasla gözardı edildi. Hardus, “İki sesin üretilmesi, tıpkı kuşların şarkı söylemesi gibi, konuşma diline benziyor, ancak kuş anatomisinin bizimkine benzerliği yok. Bu nedenle kuş cıvıltısı ile konuşulan insan dili arasında bağlantı kurmak zor.” diyor.

Yeni araştırma, ortak atalarımızın ses yetenekleri ve insan konuşmasının yanı sıra insan beatbox’ının evrimi için de çıkarımlara sahip.

“Evrim, dilimizi bugün bildiğimiz ünsüz-ünsüz yapısına göre düzenlemeden önce, erken dönem insan dilinin daha çok beatbox’a benzeri bir şeye benzemesi mümkün olabilir.”


University of Warwick. 27 Haziran 2023.

Makale: Lameira, A. R., & Hardus, M. E. (2023). Wild orangutans can simultaneously use two independent vocal sound sources similarly to songbirds and human beatboxers. PNAS nexus, 2(6), pgad182.

Ankara Üniversitesi, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümünden mezun.

You must be logged in to post a comment Login