Orangutanlar İçgüdüsel Olarak Vurmak için Çekiç Kullanıyor

Yapılan araştırmaya göre, eğitimsiz, tutsak orangutanlar, taş alet kullanma dizisinde iki ana adımı tamamlayabiliyor: kayaları birbirine vurmak ve keskin bir taş kullanarak kesmek.

Araştırmacılar, Norveç’teki Kristiansand Hayvanat Bahçesi’ndeki iki tutsak erkek orangutanda (Pongo pygmaeus) alet yapımını ve kullanımını test etti.

Hayvanların hiçbiri daha önce eğitim almamış veya hedef davranışların gösterilmesine maruz kalmamıştı. Her orangutana beton bir çekiç, hazırlanmış bir taş çekirdek ve bir gıda ödülüne erişmek için bir ip veya silikon bir deriyi kesmelerini gerektiren iki yemli yapboz kutusu verildi.

(İlgili: Şempanzeler Fındık Kırmayı Bağımsız Olarak Keşfedemiyor)

Her iki orangutan da çekici kendi alanlarının duvarlarına ve zeminine kendiliğinden vurdu, ancak ikisi de taş çekirdeğe doğru vurmadı. İkinci bir deneyde, orangutanlara insan yapımı keskin bir çakmaktaşı yongası da verildi. Bir orangutan silikon deriyi keserek bulmacayı çözdü. Bu, eğitimsiz, kültürlenmemiş orangutanlarda kesme davranışının ilk gösterimi oldu.

Daha sonra, maymunların diğerlerini gözlemleyerek kalan adımları öğrenip öğrenemeyeceğini araştırmak için araştırmacılar, Birleşik Krallık’taki Twycross Hayvanat Bahçesi’nde üç dişi orangutana çakmaktaşından bir yonga oluşturmak için çekirdeğe nasıl vurulacağını gösterdi. Bu gösterimden sonra, bir dişi orangutan çekirdeğe vurmak için çekiç kullanmaya devam etti ve darbeleri gösterildiği gibi kenara doğru yönlendirdi.

Loui (genç erkek orangutan) Deney 2’nin Flake Trading koşulu sırasında test odasının beton zeminine dikey olarak çarpmak için çekirdeği aktif bir element olarak kullanıyor.

Bu çalışma, insanlar tarafından kültüre alınmamış orangutanlarda yakın yönlendirme olmaksızın kendiliğinden taş alet kullanımını bildiren ilk çalışma oldu.

Araştırmacılar, bu gözlemlerin, taş alet kullanımının ortaya çıkması için iki ana ön koşulun (taş çekiçlerle vurma ve keskin taşları kesici alet olarak tanıma) 13 milyon yıl önce orangutanlarla son ortak atamızda var olabileceğini öne sürdüğünü söylüyorlar.

“Çalışmamız, eğitimsiz orangutanların keskin taşları kendiliğinden kesici alet olarak kullanabileceğini bildiren ilk çalışmadır. Ayrıca litik perküsyonla kolayca ilgilendiklerini ve bu aktivitenin zaman zaman keskin taş parçalarının ayrılmasına yol açtığını bulduk.”


Public Library of Science. 16 Şubat 2022.

Makale: Motes-Rodrigo A, McPherron SP, Archer W, Hernandez-Aguilar RA, Tennie C (2022) Experimental investigation of orangutans’ lithic percussive and sharp stone tool behaviours. PLoS ONE 17(2)

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login