‘Okul Yıllığı’ Benzeri Tablet, Antik Yunan Mezunlarını Kutluyor

Mermer tablet, 2.000 yıl önce Atinalı genç erkekler tarafından ‘arkadaşlık ve yoldaşlık’ yaratmak için imzalandı.

Mermer tablet, yaklaşık 30 Yunan gencinin başarısını kutluyor. C: National Museums Scotland

Atinalı gençler tarafından imzalanmış 2.000 yıllık bir taşın tercümesi, okul yıllıklarının Antik Yunanistan’a dayandığını ortaya koydu.

İsimlerimizi gelecek nesiller için tarihi kayıtlara yazdırmak istemek doğal bir insani dürtü ve bu arzu, modern grafitiler ve Instagram’dan çok önceydi.

Eski Yunanlar bile bundan muaf değildi ve bilim insanlarının artık bunu kanıtlayacak bir eseri var: Lisansüstü okul eşdeğerinde eğitimini yeni bitirmiş bir grup genç Atinalı adamın isimlerini taşıyan 2.000 yıllık bir taş tablet.

(İlgili: Müstehcen Bir Yazıt İçeren Mezarda Birden Fazla Kişi Varmış)

Taş tablet, 100 yıldan fazla bir süredir İskoçya Ulusal Müzeleri koleksiyonunda bulunuyor. Yazıt, yakın zamanda, İngiltere koleksiyonlarında bulunan antik Atina’dan gelen yazıtların İngilizce çevirilerini yayınlama girişiminin bir parçası olarak çevrildi.

Attikos, Anthos, Herakon ve Theogas gibi isimler de dahil olmak üzere tablette listelenen genç adamlar, eski Yunanistan’da iki yıl askeri eğitim almak zorunda kalan 18 ila 19 yaşındaki gençlerden oluşan bir sınıf olan ephebate’in üyeleriydi.

Tablet üzerindeki yazıtlar, MS 41’den 54’e kadar hüküm süren Roma imparatoru Claudius’un saltanatı sırasında yapıldığını gösteriyor. Roma Yunanistan’ı daha yeni fethetmişti ve tabletin gösterdiği gibi, Yunanlar Roma yönetimine rağmen hala geleneklerine bağlıydılar.

National Museums Scotland’ın antik Akdeniz’in baş küratörü Margaret Maitland, “Bu keşif, MS birinci yüzyılın ortalarında Atina toplumu hakkında önemli ve yeni bir bilgi kaynağını temsil ediyor. Bu, MÖ 146’da Yunan yarımadasını fetheden Roma İmparatorluğu altındaki yerine uyum sağladığı için Atina için çok önemli bir dönemdi.” diyor.

İskoçya Ulusal Müzeleri’nde küratör olan Margaret Maitland, Yunanistan’daki Roma egemenliğinin ilk günlerinden kalma listeyle birlikte poz veriyor. C: National Museum Scotland

Attikos ve arkadaşları eğitimlerini tamamladıklarında uygulama yüzlerce yıldır devam ediyordu. MÖ 335’ten başlayarak, Atina vatandaşı olmaya hazırlanan genç erkekler, onları ülkelerini savunmaya, yasalarına uymaya ve geleneklerini sürdürmeye hazırlamak için tasarlanmış ephebik eğitimden geçmek zorunda kaldılar.

İlk başta, kurum büyük ölçüde zenginlerle sınırlıydı, ancak bu zamanla değişti. MÖ üçüncü yüzyılda artık zorunlu değildi ve sadece bir yılla sınırlıydı. İki yüz yıl sonra yabancılar da katılabildi ve eğitim edebiyat ve felsefeyi de içermeye başladı. Uygulama, tabletin yaratılmasından yaklaşık 150 yıl sonra, MS üçüncü yüzyılda ölmeye başladı.

Manchester Üniversitesi’nden tarihçi Peter Liddel, yazıtın, Roma yönetimi altında bu süreçten geçen eski Yunanların kendilerini nasıl görmüş olabileceğine ışık tuttuğunu söylüyor. “Kısmen yeni olduğu için ama aynı zamanda bize yeni isimler verdiği ve genellikle seçkin vatandaşlarla ilişkilendirilen bu kurumun erişim veya erişilebilirliği hakkında biraz fikir verdiği için gerçekten ilginç bir yazıt.”

Tabletin üst kısmındaki bir detay – bir yağ amforası – atletik rekabeti simgeliyor. Beden eğitimi, Atina vatandaşlığına hazırlanmanın önemli bir parçasıydı. Diğer antik Yunan atletleri gibi, ephebuslar (Antik Yunanda genç erkekler) de spor salonunda antrenman yapmadan önce zeytinyağıyla ovuşturuyor olmalıydı.

Akademisyenler İngilizce çeviri üzerinde ilk çalışmaya başladıklarında, tabletin Oxford Üniversitesi Ashmolean Müzesi tarafından düzenlenen bir döküm olduğuna ikna oldular. Ancak araştırmacılar, alçıdan değil mermerden yapıldığını anladıklarında, sonunda İskoçya’da tutulan tabletin özgün olduğunu belirlediler.

Tablette yazılı olan isimler, 100 ila 200 mezundan oluşan tam bir sınıfla karşılaştırıldığında, yaklaşık 30 kişilik topluluğun sadece küçük bir seçimini temsil ediyor. Philippos’un oğlu olan yazıcı Attikos, kendisini ayrıcalıklı sosyal çevresinin merkezi figürü olarak sunar. Her iki tablette de adı geçen insanların çoğu Atinalı seçkinlerin bir parçasıydı.

Liddel, “Yine de yazıt, vatandaş olmayanların ephebate’de yer aldığına dair en eski kanıtlardan bazılarını sunuyor.” diyor.

Eski Yunanlar dostluğa ve topluluğa bugün yaptığımızdan daha fazla olmasa da çok değer verdiler ve gençlerin geride bıraktığı tabletin çağdaş yaşamda yakın bir karşılığı var.

Liddel, “Bu, bir lisansüstü okul yıllığının eski eşdeğeri. Arkadaş olarak bir araya gelmiş gibi hissetmek isteyen birkaç kişi tarafından yaratılmış olsa da.” diyor.


Smithsonian Magazine. 7 Haziran 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login