Norveç’teki Eriyen Buzullarda Demir Gem ve Deri Kayış Bulundu

Arkeologlar, deniz seviyesinden neredeyse 2.000 metre yükseklikteki bir dağ geçidinde eski bir demir gem ve deri dizgin parçaları keşfetti.

Atın kafasına bağlanan hem gemin hem de deri kayışların korunmuş olması, dizginlerin kaç yaşında olduğunun tespitini mümkün kılıyor. C: Espen Finstad / Secrets of The Ice / Innlandet County Municipality

Arkeologlar, Norveç’in en yüksek dağı Galdhøpiggen’den pek de uzak olmayan bir dağ geçidinin yakınında at yolculuğunun izlerini buldular. Buzun altından atın başına bağlanan metal bir parça ve deri kayışların bir kısmı ortaya çıktı.

Buzul arkeoloğu Espen Finstad, “Bu gem, Viking Çağı’ndan olabileceğini düşündüren bir şekle sahip.” diyor.

Lomseggen’deki bir dağ geçidindeki trafik, Viking Çağı’nda zirveye ulaşmıştı. Bölgede eriyen kar ve buzlar daha önce yüzlerce eski eseri ortaya çıkarmıştı. Norveç’teki insanların bu dağ geçidini 1.200 yıldan fazla süredir kullandığı anlaşıldı.

(İlgili: Norveç’te Buzulların İçinde 4.000 Yıllık Ok Bulundu)

Ancak arkeologların bu yıl bulduğu gem, burada yürüyenlerin sadece insanlar olmadığını gösteriyor. Atlar da deniz seviyesinden neredeyse 2.000 metre yükseklikteki yolculuğun bir parçasıydı.

Finstad, “Daha önce hiç böyle bir keşif yapmamıştık. Bu aslında bunun eski bir seyahat rotası olduğuna dair kanıtlara eklendi.” diyor.

Secrets of the Ice koruma programında çalışan arkeologlar, bulguyu şöyle anlattı: “Lendbreen Geçidi’nin güney tarafında inanılmaz bir keşif yaptık: Demir bir gem ve deri dizgin parçaları! Geçitteki trafiğin zirvede olduğu Viking Çağı’ndan kalma olabilir. Ama bakalım radyokarbon tarihi ne diyor?”

Arkeologlar bölgede araştırmalar yapıyor. C: Espen Finstad / Secrets of The Ice / Innlandet County Municipality

Kancaya bağlanan askı veya yular arkeologlar için özellikle heyecan verici. Çünkü bu deri parçaları, at geminin tarihlendirilmesini mümkün kılıyor.

Arkeologlar, karbon-14 tarihlemesi sayesinde bulgunun gerçekten Viking Çağı’na ait olup olmadığını öğrenecekler.

Finstad, nihai cevabı almanın birkaç ay süreceğini tahmin ediyor, ancak bunun Demir Çağı’na veya erken Orta Çağ’a ait olduğuna oldukça eminler.

At gemleri, arkeologların bu yılki keşif gezisinde yaptıkları keşiflerden sadece bir tanesi. Ayrıca at gübresi, tekstil ürünleri, at nalı, bir bıçak ve çeşitli küçük ahşap objeler de buldular. Toplamda yaklaşık 150 eser.

Finnes, bu dağ geçidinin arkeologlar için çok önemli olmasına rağmen, büyük tabloda buluntuların son derece nadir olduğuna dikkat çekiyor. En önemlisi ise ahşap, deri, tekstil ve dışkı gibi organik malzemelerin korunmuş olması.

Buradaki buzlar yüzlerce yıldır dondurucu işlevi görüyordu. Ama şimdi eriyor.

Finnes, “İnsan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle buzların artık eriyor olması trajik. Buradaki paradoks, ortak geçmişimiz hakkında yeni ve heyecan verici bilgilerin ortaya çıkması.” diyor.


Science Norway. 20 Eylül 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login