Netflix’in Osmanlı Dizisi Hakkında Neler Biliniyor?

Netflix, Fatih Sultan Mehmet’in hayatına ve İstanbul’un fethine odaklanan yeni Osmanlı dizisinin fragmanını yayımladı.

“Rise of Empires: Ottoman” adlı dizi, altı bölümden oluşacak ve 24 Ocak 2020’de izlenebilecek. Dizinin dili İngilizce olacak.

BBC’nin haberine göre dizide, Cem Yiğit Üzümoğlu, Tuba Büyüküstün, Birkan Sokullu, Selim Bayraktar, Osman Sonant, Damla Sönmez, Tolga Tekin ve Ushan Çakır oynuyor.

(Arkeolojinin Gözünden Bir Atiye İncelemesi)

Fatih Sultan Mehmet’i ise Cem Yiğit Üzümoğlu canlandırıyor. Üzümoğlu, daha önce Netflix’te “Hakan: Muhafız” ve Kanal D’de “Adı Efsane” dizilerinde de rol almıştı.

Belgesel ve kurgunun iç içe geçtiği bir kurguya sahip olacak dizinin anlatım bölümlerini ise, Game of Thrones dizisinde Tywin Lannister karakterini canlandıran Charles Dance gerçekleştirdi.

Fatih Sultan Mehmet’e odaklanacak

Dizi, 15. yüzyılda yaşamış olan Fatih Sultan Mehmet’in hikâyesine odaklanıyor.

Sultan II. Mehmed’in 13 yaşında tahta çıkmasıyla başlayan dizi, İstanbul’un fethini ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselişini konu alıyor.

Netflix, diziyi şu ifadelerle anlatıyor: “Osmanlı Sultanı 2. Mehmet, Bizans’ın başkenti Konstantinopolis’i fethetmek üzere destansı bir sefere çıkar ve tarihin akışını yüzyıllar boyunca değiştirir”

Dizi danışmanları tanıdık isimler

Dizinin danışmanları arasında Prof. Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan yer alıyor.

Çekimleri İstanbul’da ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yapılan dizinin yönetmenliğini Emre Şahin üstlendi.

İstanbul’da Türk ve ABD’li bir aileye doğan Şahin’in yönettiği Takım: Mahalle Aşkına filmi, 2015’te Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve Behlül Dal Jüri Özel Ödüllerini kazanmıştı.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login