Nereidler Anıtı Nedir?

Antalya’daki Ksanthos kentinde bulunan ve MÖ 390 civarında inşa edildiği düşünülen Nereidler Anıtı, günümüzde British Museum’da sergileniyor.

(C: Wikimedia Commons)

Nereidler Anıtı, antik Likya’nın belki de en çarpıcı yapılarından biri. Bu harika yapının adı, sütunların arasına yerleştirilmiş dans eden Nereid – yani deniz perileri – heykellerinden geliyor. Şimdi bu yapıyı biraz yakından tanıyalım.

Antalya’ya bağlı Kaş ilçesinin yakınında bulunan ve antik dönemde Likya’nın başkentliğini yapan Ksanthos (Xanthos) kentinde ortaya çıkarılan Nereidler Anıtı’nın MÖ 390 civarında, Xanthos Hanedanı kralı Arbinas adına inşa edildiği düşünülüyor.

Likya’daki klasik döneme ait tapınak planlı bir anıt mezar olan yapı, türünün Anadolu’daki ilk örneği. Aynı zamanda hem Pers hem Grek kültürlerinin Likya medeniyetine etkisini açıkça ortaya sermesi açısından da önemli.

İngiliz araştırmacı Charles Fellows 1840 yılında Nereidler Anıtı’nı keşfettikten sonra, yapıyı detaylı bir şekilde belgeledi ve sonrasında bu değerli eserin büyük bir kısmını Londra’ya taşıdı. Eğer yolunuz British Museum’a düşerse, Nereidler Anıtı’nı müzenin ana galerisinde, en prestijli eserler arasında bulabilirsiniz.

Nereidler Anıtı, antik Likya’da mimari ve sanatsal başarının bir simgesi olarak kabul ediliyor. Hem mimari tarzı hem de kullanılan malzemeler bakımından bu dönemin en iyi korunmuş örneklerinden biri.

You must be logged in to post a comment Login