Neolitik Kutsal Su Kaynağının Üstünde Roma Kalıntıları Keşfedildi

Arkeologlar Fransa’daki tatlı su kaynağına saygının Neolitik çağda başladığını ve Geç Roma imparatorluğunda da devam ettiğini düşünüyor.

İncelenen alanın bir görünümü. C: INRAP

Fransa’daki arkeologlar, doğal bir tatlı su kaynağının etrafındaki havuz ve duvarın Roma döneminden kalma kalıntılarını ortaya çıkardılar ve buranın Neolitik döneme, 4.500 ila 6.000 yıl öncesine ait olabilecek çok daha eski, muhtemelen kutsal bir alanın kalıntıları üzerine inşa edildiğini düşünüyorlar.

Roma kalıntılarının 3. yüzyıla, yani Geç İmparatorluk dönemine ait olduğu düşünülüyor ve burada bulunan eserler arasında su kaynağının yakınına yerleştirilmiş bir tanrının veya Medusa’nın seramik yüzü de bulunuyor.

Alanda ayrıca Geç Roma İmparatorluğu’na ait seramik parçaları ve sikkelerin yanı sıra Neolitik çağda buraya adak bırakıldığı düşünülen bir hançer parçası da dahil olmak üzere çakmaktaşı parçaları da bulunuyor.

(İlgili: İrlanda’daki Neolitik Anıtlar Ölülerin Son Yolculuğunu İşaretliyor)

Açıklamaya göre kalıntılar, güneybatı merkezdeki Limoges şehrinin yaklaşık 20 kilometre kuzeyindeki Chamboret köyünün yakınında bulundu. Alandaki yapıların en eski kanıtı, dikdörtgen planlı taş bir binanın izleri ve muhtemelen ahşaptan yapılmış en az bir başka binaya ait direk delikleri var.

Kazılarda bu yapıların kaç yaşında olduğu belirlenememiş olsa da aralarında bulunan eserler, yapıların eski bir ev ve çiftliğe ait olduğunu gösteriyor.

Arkeolojik alan, Neolitik çağda saygı duyulan ve Geç Roma döneminde bir anıt alanı haline gelen doğal bir kaynağın etrafında yer alıyor. C: INRAP

Roma dönemi kalıntıları

Neolitik dönemdem sonra bölgenin birkaç yüzyıl boyunca terk edilmiş olduğu anlaşılıyor. Ancak MS 3. yüzyılda Roma’nın bölgeyi işgali sırasında yeniden canlandı.

Arkeologlar Roma dönemine ait çok sayıda tuğla ve kiremit parçası keşfetti. Bunların bazılarında açıkça ısınma izleri görülüyor, bu da bölgede yangın çıktığını gösteriyor.

Halen aktif olan tatlı suyun kaynağının o dönemde yassı taşlarla dolu bir çukura gömülmüş ahşap bir kutu ile çevrelendiği anlaşılıyor. Bu da, 3. ve 4. yüzyıllardan kalma seramik parçaları içeren, granit bloklardan oluşan veya duvarla çevrelenmiş ve çevre düzenlemesi yapılmış bir havuz veya havzayı besliyordu.

Yassı taşlarla dolu çukur. C: INRAP

Araştırmacılar, bölgenin iskan edilmesinde suyun en eski zamanlardan beri önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Arkeologlar ayrıca çok sayıda geç Roma dönemi sikkesi ve bir yüzün bir kısmını tasvir eden bir seramik parçası da buldular. Bunun bir tanrıya veya Medusa’ya ait olduğu düşünülüyor. Bu motif geç Roma döneminde yaygın olan ve kötülüğü uzaklaştırdığı düşünülen bir motifti.

Söz konusu seramik, su kaynağının beslediği havuzun üzerine yerleştirilmiş gibi görünüyor ve bir su tanrısını temsil ediyor olabilir.

Antik silahlar

Chamboret su kaynağı çevresindeki Roma dönemi kalıntıları günümüzde buradaki en çok göze çarpanlar olsa da, çok daha eski zamanlarda insanların uğrak yeri olduğuna dair izler mevcut.

Bir tanrıya veya Romalıların kötülüğü kovduğuna inanılan yılan saçlı bir karakter olan Medusa’ya ait bu seramik yüzün havza üzerine asıldığı düşünülüyor. C: INRAP

Arkeologlar bölgede birkaç çakmaktaşı parçası gün ışığına çıkardılar; bunların arasında Neolitik uzun bıçaklardan birkaçının bulunduğu orta Fransa’daki Grand-Pressigny arkeolojik alanından adını alan “Grand Pressigny” hançerinin bir parçası da var.

Açıklamaya göre ekip, su kaynağı çevresinde muhtemelen Neolitik döneme ait olan ve o dönemde kullanıldığını gösteren bir çukurun kanıtını da keşfetti. Daha fazla araştırma yapılması, arkeologların bölgeyi ve tarihin farklı zamanlarında nasıl kullanıldığını daha iyi anlamalarını sağlayacak

“Bu özellikler Geç Antik Çağ’daki yerleşime alışılmadık bir şekilde ışık tutuyor. Bu tür kırsal alan hiç şüphesiz erken Orta Çağ’a kademeli geçişteki bir aşamayı gösteriyor.”


Live Science. 19 Nisan 2024.

Ankara Üniversitesi, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümünden mezun.

You must be logged in to post a comment Login