Neandertal Başparmağı, Saplı Aletleri Daha İyi Kavrayabiliyordu

Neandertal başparmakları, tıpkı çekiç tuttuğumuz gibi aletleri tutmaya daha iyi adapte olmuştu.

Scientific Reports’ta yayımlanan bir makaleye göre, Neandertal başparmakları aletleri tutmaya daha iyi adapte olmuştu.

Bulgular, hassas tutuşun (nesnelerin parmak ucu ile başparmağın arasında tutulması) Neandertallere, “sıkma” tutuşlardan (nesnelerin bir çekiç gibi parmaklar ile avuç içi arasında, başparmağın yönlendirdiği kuvvetle tutulması) daha zor gelmiş olabileceğini gösteriyor.

Ameline Bardo ve meslektaşları, 3 boyutlu analizi kullanarak beş Neandertal bireyin başparmaklarının hareketinden sorumlu kemikler arasındaki eklemlerin haritasını çıkardı ve beş erken modern insan ve 50 yeni modern yetişkinin kalıntılarından alınan ölçümlerle karşılaştırdı. 

(Neandertallerin Elleri Sanılanın Aksine Oldukça Kıvraktı)

Yazarlar, modern insanlara kıyasla Neandertaller’in erken modern insanlardan farklı olarak, başparmak hareketinden sorumlu trapeziometakarpal kompleks eklemlerinin şekil ve yöneliminde ortak bir farklılık buldular. Neandertal başparmağının dibindeki eklem, daha küçük bir temas yüzeyi ile daha düz ve bu sebeple başparmak uzantısı için daha uygun gözükmekte.

Bu başparmak duruşu, şu anda kulplu nesneleri tutmak için kullandığımız gibi düzenli olarak güç uygulanan bir bölge. Buna karşılık, bu eklem yüzeyleri, son modern insan başparmaklarında genellikle daha büyük ve kavisli. Bu durum, parmak ve başparmak arasında nesneleri tutarken hassas tutuş olarak bilinen bir avantaj sağlar. 

Yazarlara göre, incelenen Neandertallerin morfolojisi güçlü ve sıkı tutuşlar için daha uygun olsa da, gerektiğinde hassas bir şekilde de tutmaya müsaitti. Ancak bunu modern insana göre daha zor yapıyorlardı. 

Neandertallerin elleri ile modern insanların elleri arasındaki fosil morfolojisinin karşılaştırılması, eski akrabalarımızın davranışları ve erken alet kullanımı hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir. 


Nature Publishing Group. 26 Kasım 2020.

Makale: Bardo, A., Moncel, M. H., Dunmore, C. J., Kivell, T. L., Pouydebat, E., & Cornette, R. (2020). The implications of thumb movements for Neanderthal and modern human manipulation. Scientific Reports, 10(1), 1-12.

İstanbul Üniversitesi Tarihöncesi Arkeolojisi mezunu. Aynı okulda Tarihöncesi Arkeolojisi bölümünde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login