Napolyon’un Favori Generalinin Gizemi, Rusya’da Çözülebilir

Rusya’da bir dans pistinde keşfedilen tek bacaklı bir iskelet, Napolyon’un en sevdiği generale ait asırlık bir gizemi çözebilir.

Tek bacaklı iskeletin 40-45 yaşlarında ölen bir adama ait olduğu söyleniyor. C: Getty

Charles-Étienne Gudin, 1812’de Rusya’nın Fransız işgali sırasında top mermisi ile vurulduktan sonra 44 yaşında öldü. Bacağı kesildi ve üç gün sonra kangrenden öldü.

Arkeologlar, Moskova’nın batısındaki Smolensk şehrinde bulunan iskeletin onun olduğuna inanıyor. DNA testi için Fransa’ya örnekler gönderildi.

(Rusya’da Napolyon’un Tek Bacaklı Generali Bulundu)

Moskova’daki bir basın toplantısında, Rus ve Fransız arkeologlar ekibi kesin bir cevap veremediklerini ve nihai sonuçların Marsilya’daki bir laboratuvardan gelmesi gerektiğini söyledi.

İskelet temmuz ayında, binanın temellerinin altındaki bir parkta ahşap bir tabutta keşfedildi.

Arkeologlar, Rusya’daki bir mezarlık yerinde Gudin’in mezarını bulmuş olabilir. C: Getty

Kalıntılar, hem Fransız Devrimcisi hem de Napolyon savaşları ustası olan Gudin’in yaşadıklarıyla tutarlı yaralanmalara sahipti.

Fransız ordusu, öldükten sonra Gudin’in kalbini çıkardı ve Paris’e gömdü, ancak iskeletinin nerede olduğu bilinmiyordu.

Kazı başkanı Marina Nesterova, “Bu tek bacaklı iskeleti gördüğümde, bu kişinin Gudin olduğunu hemen anladım.” diyor.

Yapılan ön araştırmalar, iskeletin ölümü sırasında 40-45 yaş arasındaki bir erkeğe ait olduğunu gösterdi.

Charles-Étienne Gudin’in Napolyon Bonapart’ın en sevdiği generallerden biri olduğu düşünülüyordu. C: Getty

Gudin’in kalıntılarının son çalışmaları Mayıs ayında başladı ve Kremlin’in desteğiyle tarihçi Pierre Malinowski tarafından yönetiliyor.

Araştırmacılar, Gudin’in cenazesini düzenleyen ve yeri tanımlayan Napolyon döneminin bir başka Fransız generali olan Louis-Nicolas Davout’un anılarını kullandı. Daha sonra, onları tabuta yönlendiren başka bir tanık kaydını takip ettiler.

22 Ağustos 1812’de ölen Gudin, Napolyon Bonapart ile aynı askeri okula gitti ve Fransız imparatorun en sevdiği generallerden biri olduğuna inanılıyor.

Versailles Sarayı’nda bir büstü bulunuyor, adı Paris’teki Arc de Triomphe (Zafer Takı) anıtı üzerine yazıldı ve Fransa’nın başkentinde onun adını taşıyan bir cadde var.

Napolyon’un Rusya’yı işgal denemesi, 1812’de Moskova’dan felaket bir geri çekilme ile sonuçlandı. 400.000 kişilik Grande Armee’nin yenilmez olduğu düşünülüyordu ve kendisinin de hızlı bir zafer beklediği düşünülüyordu.

Fakat Rus ordusunun sert bir kış döneminde çekilmesinden sonra Moskova’yı ele geçiren imparator, daha sonra kendisinin de geri dönmek zorunda olduğunu fark etti.


BBC. 29 Ağustos 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login