Modern İnsanın Kökeni, Tek Bir Noktaya Kadar İzlenemiyor

Araştırmacılar, genetik ve fosil kayıtlarının modern insanın ortaya çıktığı tek bir noktayı ortaya koymadığını buldu.

Homo erectus, Homo heidelbergensis, Neandertal ve modern insan kafatası.

Müze, Francis Crick Enstitüsü ve Max Planck İnsan Tarihi Bilimi Enstitüsü’nden uzmanlar, türümüz olan Homo sapiens’in evrimindeki farklı soy çizgilerini çözmek için işbirliği yaptı.

Araştırmacılar, modern insan soyunun belirli bir doğum yeri ile sınırlı olduğu zaman, tanımlı bir zaman noktasının belirlenemeyeceğini savunuyorlar.

Homo sapiens’i tanımlamak için sıklıkla kullanılan anatomik veya davranışsal özelliklerin ilk ortaya çıkışının bilinen kalıpları, bir dizi evrimsel geçmişe uyuyor.

(Modern İnsanın Kökenine Dair Yeni Genetik Araştırma)

Nature dergisinde yayımlanan yeni makale, dünyadaki modern insan soyunun nasıl uzak geçmişe kadar izlenebileceğine ve zaman içindeki yolculuğumuz sırasında hangi atalardan geçtiğine ilişkin mevcut anlayışımızı gözden geçiriyor.

Müzenin yazarlarından ve araştırmacılarından Prof. Chris Stringer, “Atalarımızdan bazıları, fosil kayıtlarında tanımlanabilecek gruplar veya popülasyonlar halinde yaşarken, diğerleri hakkında çok az şey biliniyor.” diyor.

“Önümüzdeki on yıl içinde, karmaşık kökenlerimize dair artan anlayış, coğrafi odağı daha önce Orta ve Batı Afrika, Hindistan Yarımadası ve Güneydoğu Asya gibi evrimimizin sınırı olarak kabul edilen bölgelere genişletmeli.”

Atalarımızın evrimindeki üç ana aşama, önemli sorularla çevrili:

  • 40.000 ila 60.000 yıl önce modern insanların dünyaya yayılması ve Neandertaller ve Denisovalılar gibi arkaik gruplarla bilinen son temasları
  • Yaklaşık 300.000 ila 60.000 yıl önce modern insan çeşitliliğinin Afrika kökeni
  • Modern insan atalarının, arkaik insan gruplarından yaklaşık 300.000 ila bir milyon yıl önceki karmaşık ayrılışı

Francis Crick Enstitüsü’nden ortak yazar Pontus Skoglund, “Pek çoğunun inandığının aksine, ne genetik ne de fosil kayıtları türümüzün kökeni için şimdiye kadar tanımlanmış bir zaman ve yer ortaya koymadı.” diyor.

“Atalarımızın çoğunluğunun küçük bir coğrafi bölgede bulunduğu ve türümüzle ilişkilendirdiğimiz özelliklerin ortaya çıktığı zaman içinde böyle bir nokta mevcut olmayabilir. Şimdilik, tek bir zaman ve çıkış yeri fikrinden uzaklaşmakta fayda var.”

Büyüyen genetik, fosil ve arkeolojik kayıtların disiplinlerarası analizi, şüphesiz modern insan soyunun kökenleri hakkında birçok yeni sürprizi ortaya çıkaracak.


Natural History Museum. 10 Şubat 2021.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login