Mısır’da 3,500 Yılllık Devasa Bir Sur Keşfedildi

Mısır’daki Tel A-Dabaa’da, ya da tarihi adıyla Avaris şehrinde yürütülen kazılarda Orta Krallık’ın geç dönemlerine tarihlenen devasa bir sur yapısı bulundu. Kumtaşından yapılan duvar 7 metre eninde ve en az 500 metre uzunluğunda.

Mısır Eski Eserler Bakanı Mamduh Eldamaty, kalıntıların daha önce bilinmeyen bir şehre ait olabileceğini söyledi. Eldamaty “Avaris Mısır’ın en büyük şehirlerden biriydi, İkinci Ara Dönem’de Hiksoslar’ın başkentiydi ve bir liman kentiydi. Buradaki kazılar, tarihin bu en önemli dönemlerinden birinin gizemini çözmemizde çok yardımcı olacak” dedi.

Avaris şehrinin kalıntılarının çoğu, modern kentin tarım arazileri altında kaldığı için şehir hala tamamen keşfedilemedi ve araştırılamadı.

Yeni keşfedilen devasa sur, aslen bir limanın kıyısında yer almış olabilir. Bakanlık yetkilisi Mahmoud Afifi, doğu kısmında duvarın derin bir çöküntünün yanında uzandığını, bu yüzden de duvarın eskiden bir limanı çevreliyor olabileceğini söyledi.

Afifi duvarın, duvarın batı yakasına yapılan tüm giriş çıkışı kontrol eden eski bir şehirle ilişkili olabileceğini öne sürdü.

Ahram Online, Cairo Post

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login