Mısır, Uzaylı Tweetinden Sonra Elon Musk’ı Davet Etti

SpaceX ve Tesla kurucusu Elon Musk’ın, piramitleri uzaylıların inşa ettiğini belirten hicivli bir tweet atması üzerine Mısır, kendisini ünlü piramitleri ziyaret etmeye davet etti.

Mısır’ın başkenti Kahire’nin güneybatı eteklerindeki Gize Piramitleri.

Elon Musk, 31 Temmuz tarihinde attığı bir tweet’te, komplo teorisyenleri arasında popüler bir konuyu seçerek “Tabii ki piramitleri uzaylılar inşa etti.” demişti. Musk’ın bu tweet’inden sonra kendisine sinirli ya da mizahi sayısız cevap atıldı.

Mizah içerikli cevaplar arasında, yüksek teknoloji sahibi milyarderden, gerçekleri daha iyi kontrol etmesini isteyen milliyetçi Mısırlıların attığı bazı kızgın mesajlar da vardı.

(Mısır Piramitleri Nasıl İnşa Edildi?)

Bununla birlikte, anlayışlı bir sosyal medya kullanıcısı olan Mısır Uluslararası İşbirliği Bakanı Rania al-Mashat, ülkenin pandemiden hırpalanmış turizm sektörünün canlanmasına yardımcı olabilecek bir pazarlama fırsatı gördü.

Eski bir turizm bakanı olan Mashat, “Çalışmalarınızı hayranlık ile takip ediyorum. Sizi ve SpaceX’i, piramitlerin nasıl inşa edildiğiyle ilgili yazıları keşfetmeye ve ayrıca piramit kurucularının mezarlarını kontrol etmeye davet ediyorum.” dedi.

Mashat “Sayın Musk, sizi bekliyoruz.” diyerek, girişimciyi antik dünyanın yedi harikasından birini bizzat gelip görmeye davet etti.

Musk daha sonra, dev yapıların tarihi hakkında bir BBC makalesine bağlantı vererek, nasıl inşa edildiklerinin “mantıklı bir özeti” olarak nitelendirdi.

(Uzaylı Teorilerinin Altında Kanıksanmış Bir Irkçılık Yatıyor)

Mısır’ın antik anıtlarının en ünlü ve en büyüğü olan Kahire dışındaki Gize Piramitleri, koronavirüs pandemisi tarafından kapandığı üç aylık bir süreçten sonra geçen ay yeniden halka açıldı.

Mısır turizm sektörü, 2011 Arap Baharı protestolarından sonra ve uzun süredir diktatör olan Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden sonra on yıl boyunca militan saldırılar ve birçok turisti uzak tutan politik istikrarsızlıklar gibi kargaşa yaşadı.

Ülkenin GSYİH’sının beşte birini oluşturan ve yaklaşık üç milyon kişiyi istihdam eden turizm sektörü, geçen yıl 13,6 milyon civarında rekor ziyaretçi çekerek toparlanmıştı.AFP. 4 Ağustos 2020.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login