Michelangelo Romatizmalı Ellerle Resim Yapmaya Devam Etti

Michelangelo, hayatının son 15 yılında ellerindeki ağrılı romatizma rahatsızlığına rağmen, son günlerine kadar çalışmaya devam etti. Yapılan bu yeni araştırma, Michelangelo’nun portrelerinin analizlerinin yanı sıra tarihsel dökümanlara da dayanıyor.

Michelangelo Romatizmalı Ellerle Resim Yapmaya Devam Etti

Uluslararası araştırma ekibi bu bilgiyi Journal of the Royal Society of Medicine’de şöyle dile getirdi; “Spektroskopik ya da X-ray görüntülemesi ulaşılabilir değil, bu nedenle portrelerin dikkatli gözlemleri el deformasyonlarını yorumlamak için bugün ulaşılabilen tek metodtur.”

Araştırmayı yürüten ekipte; Roma’daki Villa Salaria kliniğinde plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları Davide Lazzeri ve Manuel Francisco Castello; Floransa Üniversitesi Tıp Tarihi bölümünün yöneticisi Donatella Lippi; Floransa Üniversitesi Romatoloji bölümü yöneticisi Marco Matucci-Cerinic ve Avustralya Sidney’de New South Wales Üniversitesi’nden George M. Weisz yer alıyor.

Sanatçının 60 ile 65 yaş arasındaki tasvirlerinde romatizma belirtilerini taşıyan sol elinin gösterildiği üç resim ayrıntısında, bugün 60 yaş üstü erkeklerin %9.6 yaşlı kadınların %18’inin etkilendiği eklem rahatsızlığı görülmekte.

Discovery News’in başyazarı Lazzeri “Michelangelo’nun biyografi ve mektupları muhtemelen diğer olası hastalıkları eliyor, gerçekten dejeneratif romatizmal rahatsızlık tanısını destekliyor.” diyor.

Bugüne kadar kurşun zehirlenmesinden Asperger hastalığına kadar çeşitli organik, psikolojik ve davranışsal bozukluklar, Michelangelo’ya yakıştırılmıştı. Michelangelo’nun yeğeni Lionardo di Buonarroto Simoni ile yapılan yazışmalar, sanatçının, dönemin genel bir terimi olan ve tüm romatizma koşullarını içeren gut hastalığı olduğunu gösteriyor. Fakat araştırmacılara göre, sanatçının ellerinde ne bir iltihap belirtisi, ne de derinin altında ürik asit kristalleri oluşturan tofüs kanıtı bulunabildi.

Araştırma grubu, Michelangelo’nun (1475-1564) hastalığın ilk semptomlarını muhtemelen 1547 ila 1553 yılları arasında, Deposition ya da Florentine Pietà üzerinde çalışırken ortaya çıktığını söylüyor. Yapılan kapsamlı çalışmalar, Michelangelo’nun ilerleyen yaşlardaki deforme olmuş ellerinden, gençlik yıllarının sorumlu olduğunu gösteriyor.

Bu hastalık, sanatçının en son ve tamamlanmamış eseri olan Rondanini Pietà’ya kadar ilerledi.


Discovery News

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu. İletişim: pelin.sen1@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login