Mersin’deki Silifke Kalesi’nde Kazılar Devam Ediyor

Mersin’deki tarihi Silifke Kalesi’nde, 2015 yılı kazı ve restorasyon çalışmaları başladı. 2011 yılından beri yürütülen kazı ve restorasyon çalışmalarını, Prof. Dr. Ali Boran başkanlığındaki 54 kişilik kazı ekibi yürütüyor. Bu seneki kazıların Eylül ayının sonuna kadar sürmesi planlanıyor.

Mersin’deki Silifke Kalesi’nde Kazılar Devam Ediyor

Kıbrıs’ın fethinden sonra Osmanlı’nın önemli kalelerinden birisi haline gelen kalede, Kıbrıs’la Osmanlı’nın bağlantısını kuran, hem askerin hem de diğer tesisatın taşındığı, barındığı mekanların ve bölümlerin tespit edilmesi bekleniyor.

Boran, AA’ya yaptığı açıklamada, Karamanoğlu döneminde yapılan ve Osmanlı döneminde son halini alan bir caminin gün yüzüne çıkarıldığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti;

“Caminin tespitinin ardından buranın iki tarafında, 17. ve 18. yüzyılda bölgenin sivil mimarlık örneklerini yansıtan, cadde ve sokakların örneklerini bulduk. Yine sokakları ve caddeleri açmaya devam edeceğiz. Bu dönemde özellikle şehrin dokusuyla ilgili seramik bulguları bulabileceğimiz sarnıçları açacağız. Kalenin doğu tarafında bulunan bir dini mekan olarak geçen ama şu anda bilemediğimiz, daha sonra bunun tespitini yapacağımız mekanı da açacağız.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login