Kıbrıs’ta Paphos Agora Kazısında Onlarca Buluntu Çıkarıldı

 

Helenistik Dönemde Kıbrıs’ın başkenti olan antik Nea Paphos kentinde, farklı kategorilerden seramikler, pişmiş topraktan figürinler, sikkeler ve metal objeler günyüzüne çıkartıldı.

Antik eserler departmanına göre, kazının dördüncü sezonunda amaç sadece kazıp antik eserleri günyüzüne çıkartmak değil, aynı zamanda, 2013 yılında kısmen test edilmiş olan  ‘açmaları lazerle tarama’ ve jeoradar araştırma teknikleri ile bu eserleri koruma ve kaydetme çalışmaları yapmak.

Kazılan bir kuyuda ise pişirme kapları, tabaklar, ince kaplar, amforalar gibi çeşitli seramikler içeren oldukça fazla taşınabilir eser bulundu.

Araştırma ekibi aynı zamanda pişmiş topraktan figürinler, sikkeler ve metal objeler buldu. Bu metal objeler arasında bulunan üç adet sapan taşının ikisinde kabartma tekniğiyle yapılmış akrep tasvirleri, diğerinde ise yıldırım tasviri dikkat çekti.

 

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply