Megan Fox’un Tartışmalı Arkeoloji Programı Başlıyor

Aktris Megan Fox, yeni arkeolojik şovu ile arkeolojik hayallerini yaşadığını ve geçmişte tutkularını sürdürecek kadar akıllı olmadığını söyledi.

Transformers filmi ile bilinen aktris, dünyanın “en büyük gizemlerini” araştırdığı mini belgesel dizisi Megan Fox ile Legends of the Lost’u sunacak. Fox’un belirttiğine göre arkeolojik gizemler küçüklüğünden beri kendisinin ilgisini çekiyor.

Megan, tarihi mekanları incelemeyi ve yeni bulgular elde etmeyi sevdiğini belirtiyor ancak eğer üniversite okusaydı bitirip bitiremeyeceğinden şüphe ettiğini söylüyor.

“Okulda gerçekten çok iyi olduğum konulardan biri de Yunan mitolojisi idi. Bunun dışında oldukça berbat bir öğrenciydim çünkü bu benim ilgimi çeken tek şeydi. Daha sonra eski dinlerin genel bir sevgisi ve ilgisiyle büyüdüğümü ve neden burada olduğumuzu ve kim olduğumuzu ve insanlığın hikayesini düşündüm.”

(Megan Fox’un Alternatif Tarih Dizisi Arkeologları Öfkelendirdi)

“Daha iyi bir öğrenci olsaydım, bir arkeolog ya da antropolog ve hatta paleontolog olmayı çok isterdim, ama dediğim gibi, üniversitede asla hayatta kalamazdım!”

“Beni antik uzaylılar etkiledi”

“20’li yaşlarımın başında, Antik Uzaylılar adlı bir şov izlemeye başladım… Bu bilincimi açtı ve arkeolojik dünyada hala çok fazla gizem olduğunu anladım.”

“Sanırım pek çok insan arkeolojinin belki de belli bir dereceye kadar ölü bir bilim olduğunu ve keşfedecek başka bir şey olmadığını düşünüyor. Ancak bunun tam tersi doğru. Her şey hala yerin altında gömülü, orada çok fazla gizem var.”

Arkeologlar öfkeli

Megan Fox’un bu alternatif tarih dizisine karşı ise arkeologlar çok öfkeli. Megan Fox ne bir arkeolog, ne de tarihçi olmasa da, programda yaptığı iş, bir tür gizem çözmek olarak ele alınacak. Bu durumda arkeologlar da ‘bilgi’nin koruyucusu olacak ve gerçeği halktan saklamak isteyen insanlar olarak gözükecek.

Pseudoarkeoloji’nin maskesini düşürmede uzman bir arkeolog olan David S. Anderson şöyle diyor:

“Bana göre bu, Fox’un profesyonel arkeologların gerçeği görmek için çok dar fikirli olduğu fikrini benimsemiş olduğunu açıkça gösteriyor. Bu arkeolojiye karşı saldırgan bir bakış açısı, fakat aynı zamanda arkeolojinin çok yanlış anlaşılmasına yol açıyor. Yeni fikirler sürekli tanıtılıyor ve tartışılıyor. Alan çok aktif ve esnek, dar görüşlülüğün karakteristik özellikleri, hem alanın dışından olup hem de arkeolojinin içinde neler olup bittiğine dair biraz aşina olanlar tarafından ortaya atılan görüşlerdir.”

Mini dizi başlıyor

Legends of the Lost adlı programda Megan Fox, ABD, Norveç, İsveç ve Türkiye’nin yanı sıra Güney Amerika’ya seyahata çıktı.

Megan Fox’un sunduğu dört bölümlü mini dizinin ilk bölümü, 4 Aralık’ta ABD’de başlıyor.


film-news.co.uk

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login