Mayalara Ait Calakmul Maskesi

Calakmul Maskesi, Maya kültürüne ait ve yeşim, obsidyen ve deniz kabuğu ile yapılmış bir defin maskesi.

Calakmul Maskesi, Meksika Campeche’deki Maya Mimarisi Müzesi’nde sergileniyor. (C: Wikimedia Commons)

MS 600-750 aralığına tarihlenen eser, Mayaların yaklaşık 2000 yıl önce günümüzdeki Campeche eyaletinin güneydoğu kesiminde inşa ettiği Calakmul kentindeki ana yapılardan birinde 1984 yılında keşfedildi. Günümüzde Meksika Campeche’deki Maya Mimarisi Müzesi’nde sergileniyor.

“Calakmul Maskesi” genel bir tanımlama, çünkü Calakmul’da farklı dönemlere ait birçok maske ve diğer seramik eserler bulundu. Ancak, bu maskelerin en bilinenleri, Calakmul’daki mezarlarında bulunan Maya elitlerinin mezar maskeleri.

Bu maskeler, genellikle yeşim, obsidyen, kabuk ve diğer değerli malzemelerden yapılmış ve ölülerin yüzlerini örten, ayrıntılı şekilde işlenmiş bireysel parçalardan oluşuyor. Maskeler, Maya inanç sistemine göre ölüm sonrası yaşamla ve ritüellerle ilgili olduğu düşünülen simgesel ve dini öneme sahip olabilir.

Antik Maya uygarlığının en büyük şehirlerinden biri olan Calakmul, Tikal’ın başlıca rakibi olarak biliniyor. Bu alanda yapılan kazılarda birçok önemli arkeolojik buluntu keşfedildi, bu maskeler de bu buluntuların sadece bir kısmı.

You must be logged in to post a comment Login