Marburg Mumyası Nedir?

Şili’de şiddetli bir şekilde öldürülmüş ve sonrasında doğal olarak mumyalaşmış Marburg Mumyası nedir?

A-M Begerock, R Loynes, OK Peschel, J Verano, R C: Bianucci, I Martinez Armijo, M González, AG Nerlich

Hava koşulları sayesinde doğal olarak mumyalanmış bu birey, bugünkü kuzey Şili’nin Arica kültüründen geliyordu ve onunla birlikte bulunan mezar eşyalarına bakılırsa, bir balıkçı topluluğunda yaşamış olmalıydı.

Radyokarbon analizi, Marburg mumyasının MS 996 ve 1147 yılları arasında, yaklaşık 20 ila 25 yaşlarında hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Öldüğünde 1.72 metre boyunda genç bir erkek olan bu bireyin fiziksel özellikleri arasında yanlış hizalanmış ve aşınmış dişleri öne çıkıyor. Bu, Kolomb öncesi topluluklarının mısır ağırlıklı diyetinin bir sonucu olabilir. Ayrıca, mumyanın akciğerlerinde, geçmişteki şiddetli bir tüberkülozdan kalan yara izleri bulunuyor.

Ölüm şekline gelirsek, otopsi bulguları onun şiddetli bir şekilde öldürüldüğüne işaret ediyor. Bulgulara göre, bir saldırganın kurbanın kafasına sert bir darbe indirdiği ve ikinci bir saldırganın o sırada hala ayakta ya da diz çökmüş olan kurbanı sırtından bıçakladığı anlaşılıyor. 

Çömelmiş pozisyonda gömülmüş olan Marburg mumyası, bölgenin doğal kurak iklim koşullarından dolayı mükemmel bir şekilde korunabildi. Bu tür iklim koşulları, bakteriyel aktivitenin düşük olmasına neden oluyor, bu da organik materyalin ayrışmasını yavaşlatıyor.

Bu gibi arkeolojik buluntular, bir bölgenin tarihini ve kültürünü daha iyi anlamamıza yardımcı olan paha biçilmez bilgiler sunuyor.

You must be logged in to post a comment Login