Mamutların Soyu Mineral Eksikliğinden Tükenmiş Olabilir

Sibiryalı paleontologlara göre, yünlü mamutların yok olmasının sebebi kemik hastalıkları ve kalsiyum eksikliği olabilir.

Sergey Leshchinsky, mamutlara ait 23.500 kemiği ve dişi on yıldan uzun süre boyunca inceledi ve neredeyse hepsinde osteoporoz izlerine rastladı. İklim değişikliği ve beraberinde gelen jeolojik sürecin, mamutların yaşam alanlarındaki toprağın ve suyun kimyasını etkilediği ve mamutların mineral sıkıntısı çektiği sonucuna vardı.

Mineral eksikliklerinin de, mamutların sık sık uzuvlarını ve omurgalarını kırmasına yol açtığını söyleyen Leshchinsky, mamutların yırtıcılar için kolay av haline gelerek hayatta kalma sorunları yaşadığını söyledi.

Konu hakkında, Mesozoik ve Senozoik Kıta Ekosistemleri Laboratuvarı Başkanı Leshchinsky, “Bazı örneklerde uzuv kemiklerinin eklem yüzeyleri sadece zarar görmemiş, hastalıktan sakatlanma izleri var.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti; “İncelediğimiz bazı kemik koleksiyonlarının yüzde yüzünde osteoporoz belirtisi vardı. Belli ki bu da hayvanlar arasında burkulma ve kırılma gibi birçok travmaya yol açtı. Hasarlı bacaklara ya da omurgaya sahip mamutlar, yeterli miktarda yiyecek bulamaz ve sürüyü takip etme kabiliyetini yitirirdi. Sürünün gerisinde kalanlar ise kolayca yırtıcılara av olurdu.”

Dr. Leshchinsky, 2014 yılında yaptığı araştırmaları Arkeolojik ve Antropolojik Bilimleri Dergisi’nde yayınlamadan önce, 2003-2013 yılları arası mamut kemikleri üzerine geniş çaplı bir inceleme yaptı. Batı Sibirya ve Avrupa’daki alanlardan edindiği, günümüzden önce 30.000 ila 10.000 yılları arasına tarihlenen birçok kalıntı üzerine yoğunlaştı.

Mamutlar Ne Zaman Yok Oldu?

Mamutların toplu ölümlerinin, günümüzden önce 20.000 ila 25.000 yılları arasında gerçekleştiği daha önceden tespit edilmişti. Bu süreç uzun bir süre devam etti ve ikinci büyük ölüm dalgası günümüzden önce 15.000 ila 13.000 yılları arasında gerçekleşti. 3700 yıl önce Alaska ve Vrangel Adasında küçük gruplar halinde yaşadıklarına dair kanıtlar olmasına rağmen, mamutlar için son büyük ölüm dalgası günümüzden önce yaklaşık 9.000 ila 12.000 yılları arasında gerçekleşti.

Siberiantimes

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login