Mağarada 300 Yıllık Cadı İşaretleri Bulundu

İngiltere’deki bir kireçtaşı vadisinde, 17. ve 18. yüzyıllardan kaldığı düşünülen yüzlerce “cadı” işareti bulundu.

“Cadı işaretleri”, mağaraların duvarlarına ve tavanlarına çizilmiş. C: Creswell Crags

Söz konusu işaretler, Nottinghamshire’daki Creswell Crags’ta keşfedildi ve bunların, bugüne kadar İngiltere’deki mağaralarda bulunan en büyük ‘koruyucu’ işaret koleksiyonu olduğuna inanılıyor.

Bu “apotropaik” işaretler mağara yüzeyine çizilmişti çünkü, kötü ruhların yeraltı dünyasından gelmelerine engel oldukları düşünülüyordu.

(Orta Çağ Cadıları Nasıl Evrildi ve Neden Kadındı?)

Daha önceden bu kazımaların grafiti olduğu düşünülüyordu, ancak şimdi yeniden sınıflandırıldılar.

“Cadı işaretleri”, mağaraların duvarlarına ve tavanlarına çizilmiş. C: Creswell Crags

Keşif, bir mağara turu sırasında, bir yardım derneği olan Subterranea Britannica üyeleri olan Hayley Clark ve Ed Waters tarafından yapıldı.

Bundan daha önce de bu işaretler fark edilmişti, ancak mağaralar yasaklanmadan önceki grafiti olarak görülüp göz ardı edilmişti.

(İskoçya’da 300 Yıllık ‘Cadı’nın Yüzü Canlandırıldı)

Leicester Üniversitesi’nden doktora derecesini ‘koruyucu işaretler’ konusunda yapan Alison Fearn şunları söyledi: “Bu çizimlerin grafiti araştırması için ne kadar önemli olduğunu anlatamam.”

“Bence bu, Birleşik Krallık’ta herhangi bir yerde ve herhangi bir bağlamda bulunan en büyük örnek sayısı.”

Creswell Crags’ta bütün mağaralarda işaretler bulundu. C: Creswell Crags

Koruma işaretleri en çok Ortaçağ kiliselerinde ve evlerinde, giriş noktalarına yakın yerlerde, özellikle kapılarda, pencerelerde ve şöminelerde bulunuyor

İngiltere’deki mağaralarda, en çok sayıda “cadı” işaretinin, 57 tane ile Somerset mağarasında bulunduğu düşünülüyordu, ancak Creswell’de yalnızca bir mağarada yüzlerce işaret var.

İşaretler arasında, bakirelerin bakiresi anlamına geldiğine inanılan çift V ve Pace Maria anlamına geldiği düşünülen PM bulunuyor.

Köşegen çizgilerin, kutuların ve labirentlerin, kötülüğü yakalamak veya tuzağa düşürmek için kullanılan semboller olduğu düşünülüyor.


BBC. 15 Şubat 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login