Londra’da Gösterişli Bir Antik Roma Mozolesi Keşfedildi

Britanya’da türünün en sağlam yapısı olduğuna inanılan şaşırtıcı düzeyde korunmuş bir Roma mozolesinin kalıntıları Londra’da bulundu.

C: MOLA

Londra Arkeoloji Müzesi (MOLA), London Bridge istasyonundan bir taş atımı mesafedeki The Liberty of Southwark geliştirme sahasında inanılmaz derecede ender buluntunun ortaya çıkarıldığını duyurdu.

Söz konusu mezarın kazısı, geçen yıl Şubat ayında Londra’da aynı yerde bulunan en büyük Roma mozaiklerinden bazılarının keşfinden sonra yapıldı.

Bulgular, duvarları ve iç döşemeleri de içeriyor. Merkezinde, üzerine mezarların yerleştirildiği yükseltilmiş bir platformla çevrili çarpıcı bir mozaik var. En alçak giriş basamakları da günümüze kadar ulaşmış durumda.

(İlgili: Arkeologlar Londra’da Büyük Bir Roma Mozaiği Keşfetti)

Arkeolojik araştırmalara öncülük eden MOLA’ya göre, iç kısmın korunma düzeyi, burayı Britanya’da şimdiye kadar keşfedilmiş en sağlam Roma mozolesi yapıyor.

Önemli değişikliklere uğrayan mezar anıtının gelecekte halka sergilenmesi için planlar var. İlkinin hemen altındaki ikinci bir mozaik, buranın kullanımda kaldığı süre boyunca yükseltildiğini gösteriyor. İki mozaik taban da birbirine benziyor, ve eşmerkezli dairelerle çevrili merkezi bir çiçek tasvir ediliyor.

Geçen yıl aynı yerde bulunan mozaiğin bir bölümü üzerinde çalışan Londra Arkeoloji Müzesi ekibi. C: MOLA/PA

Mezarın parçaları, muhtemelen Orta Çağ döneminde neredeyse tamamen sökülmüş olsa da, izler, bunun belki de iki katlı, sağlam bir yapı olduğu ve daha varlıklı Romalılar tarafından muhtemelen bir aile mezarı olarak kullanılmış olabileceği yönünde.

Mezar anıtı içerisinde tabut veya mezar kalıntısı bulunmamasına rağmen, 100’den fazla sikke, metal parçaları, çanak çömlek parçaları ve bazı çatı kiremitleri bulundu. Mozoleyi çevreleyen alan, içlerinde bakır bilezikler, cam boncuklar, sikkeler, çanak çömlekler ve hatta bir kemik tarak barındıran 80’den fazla Roma mezarı içeriyordu.

MOLA’daki kıdemli arkeolog Antonietta Lerz, “Southwark’taki bu nispeten küçük site, Londra’nın genişlediği ve bölgede lüks olarak dekore edilmiş Roma binaları olduğu sitenin erken evresinden, yerleşimin küçüldüğü ve insanların ölülerini gömdükleri daha sessiz bir alan haline geldiği sonraki Roma dönemine kadar, Roma Londra’sının zaman içinde değişen talihi için bir mikro kozmosu temsil ediyor.” diyor.

“Bulgular, Roma döneminde şehrin bu bölümünün yaşam koşullarına ve yaşam tarzına büyüleyici bir pencere açıyor.”

Sitede, bir ofis, ev ve mağaza kompleksi olan The Liberty of Southwark olmak üzere inşaat faaliyetlerine devam ediliyor. Southwark konseyi kabine üyesi Catherine Rose, konseyin arkeolojik eserlerin gelecek nesiller için korunmasını ve topluluk tarafından erişilebilir olmasını sağlayacağını söylüyor.


The Guardian. 13 Haziran 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login