Leonardo Da Vinci’nin Yaşayan Akrabaları Bulundu

İtalyan araştırmacılar Leonardo Da Vinci’nin Toskana’da yaşayan 35 akrabası olduğunu açıkladı.

Tarihçi Agnese Sabato ve Vinci’deki Ideale Müzesi’nden Alessandro Vezzosi, Leonardo’nun babası Ser Piero Da Vinci’nin soyundan gelen insanları teker teker arayıp bulduklarını söyledi. Ser Piero Da Vinci Floransalı bir noterdi.

Vezzosi Discovery News’e yaptığı açıklamada “Leonardo’nın yaşayan akrabalarının hepsi Floransa çevresinde ve Empoli ve Vinci gibi yakındaki köylerde yaşıyor” dedi.

leo1

Ressam, mühendis, matematikçi, filozof ve doğabilimci olan Leonardo Da Vinci’den geriye kalıntılarının kalmadığına inanılıyor. 1519’da Fransa-Amboise’da ölen Leonardo’nun kalıntılarının, 16. yüzyıldaki birçok din savaşı sırasında dağılıp kaybolduğu düşünülüyor.

Da Vinci’nin kalıntıları olmadığı için Sabato ve Vezzosi’nin başlangıç noktası, Da Vinci’nin dedesi Antonio’ya ait belgeler oldu. Antonio Leonardo’nun doğumunu kaydetmiş, ve oğlu Ser Piero’nun, Leonardo’nun babası olduğunu belirtmişti. Annesinin adından ise bahsedilmiyordu.

Fakat Leonardo’nun annesini adı Antonio’nun 1457’de aldığı notlarda geçiryordu, ve kendisinden Achattabriga di Piero del Vaccha da Vinci’nin karısı olan Caterina olarak bahsediliyordu.

Leonardo’nun gayrimeşru olması, aile ağacını ortaya çıkarmayı daha da zorlaştırdı. Vezzosi “Leonardo’nun aile tarihini ortaya çıkarmak için Fransa ve İspanya’daki belgeleri ve mezarları bile inceledik. Hatta Vinci şehrinde Leonardo’nun ailesine ait daha önce bilinmeyen bir mezar bile bulduk” diyor.

Rönesans dahisinin yaşayan akrabaları arasında bir mimar, bir polis memuru, bir pasta şefi, bir muhasebeci, ve emekli bir demirci bulunuyor.

Akrabalardan biri olan Giovanni Calosi “Annemden Da Vinci kanına sahip olduğumuza dair bir hikaye duymuştum ama ailemiz bunun bir efsane olduğuna inanıyordu” dedi.

leo2

İtalyan yönetmen ve yapımcı Franco Zeffirelli ve Leonardo Da Vinci

Da Vinci’nin akrabaları arasında, 1968 yılındaki Romeo ve Juliet versiyonuyla ünlü olan İtalyan yönetmen ve opera yapımcısı Franco Zeffirelli. Gerçek adı Gianfranco Corsi olan yönetmen, Vinci şehrinin en ünlü ailelerinden birine mensup. Corsi’ler, 1794’te gerçekleşen bir evlilik yoluyla Da Vinci’lerle akraba oldu.

Ne kadar ilginç sonuçlar ortaya çıksa da, araştırmanın zayıf noktaları da bulunuyor, çünkü sadece arşiv çalışmasına ve tarihi kaynaklara dayanan sonuçlar güvenilmez olabiliyor. Bunun en büyük nedeni de yazılı olarak belirtilen babanın, çocuğun biyolojik babası olmayabilmesi durumu.

Eğer Leonardo’nun 500 yıllık erkek soyu boyunca böyle bir durum yaşanmışsa araştırmadaki sonuçların güvenilirliği azalır.

Tarihçi Kevin Schürer, Discovery News’e yaptığı açıklamada “Arşiv çalışmasına bakmaksızın, bu kadar çok nesil boyunca özellikle erkek soyunda devamsızlık olmasının ihtimali çok büyük. Ne de olsa Leonardo’nun kendisi de gayrimeşruydu” diyor.

Schürer İngiltere Kralı III. Richard’ın soyağacı üstünde çalışırken bu gayrimeşruluklara rastlamıştı. III. Richard’ın durumunda Schürer, erkek soyu, yani Y kromozomu üzerinden yaşayan bir akrabayı bulmanın mümkün olmadığını kanıtlamıştı. Diğer bir deyişle, kral aldatılmış olabilir ve eşi başka bir erkeğin çocuğunu doğurmuş olabilirdi.

Kral III. Richard’ın DNA analizlerini yapan genetikçi Turi King de Discovery News’e yaptığı açıklamada “Erkek soyundaki akrabaları sadece soyağacı araştırmasıyla güvenilir bir şekilde bulmuşlarsa, gayrimeşru çocuklar olmadığını kanıtlamak için Y kromozomu analizi yapılması gerekir” diyor.

King şöyle devam ediyor: “Eğer bunun DNA analizini ben yapıyor olsaydım, aynı aile ağacına mensup fakat uzaktan akraba olan birkaç erkeğin Y kromozomunun eşleşip eşleşmediğini test ederdim. Eğer eşleşiyorlarsa, ne kadar erken tarihli bir ortak ataları varsa o kadar iyidir. Böylece bunun Da Vinci’nin Y kromozomu tipi olduğu konusunda biraz daha güvende olursunuz, fakat tamamen güvende olamazsınız.”

Vezzosi ve Sabato da, Da Vinci’nin soyağacını çıkarmanın daha geniş bir bilimsel araştırmanın henüz ilk adımı olduğunu söylüyor. Vezzossi “Bizim bulgularımızdan sonra bilim insanları 15 jenerasyon sonra, Da Vinci’nin DNA’sını soyutlayabilir” diyor.

Araştırmacılar Mayıs ayında gerçekleşecek 2 günlük bir uluslararası konferansta, Da Vinci’nin DNA’sını soyutlama olasılığının tartışılacağını söyledi.


Discovery News, Rossella Lorenzi, 14 Nisan 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login