Kuyruklu Yıldız, 1.500 Yıl Önce Bir Yerli Kültürünü Yok Etti mi?

Arkeologlar, 1.500 yıl önce bir kuyruklu yıldızın Hopewell kültürünü yok ettiği iddialarına şiddetle karşı çıkıyor.

2022’de yapılan bir araştırma, Hopewell kültürünün çöküşünden kuyruklu yıldız hava patlamasının sorumlu olduğunu iddia etti. C: Pixabay

Kuzey Amerika’nın Hopewell Kültürü’nün astronomik bir sonu olduğuna dair kanıt sağladığını iddia eden iddiaların hiçbiri, ilgili birçok alandan uzmanlara göre doğru değil. Bundan 1.500 yıl önce Ohio Vadisi’nde yoğunlaşan olağanüstü ticaret ağlarının çöküşüne neden olan her ne ise, bu çalışmanın yazarları bunun patlayan bir kuyruklu yıldız olmadığından oldukça eminler.

Bir asteroidin kuş olmayan dinozorları yok ettiğine dair fikir birliği ortaya çıktığından beri, bilim insanları ve hevesli amatörlerin bir karışımı, daha yakın zamandaki gelişmeleri açıklamak için benzer bir şeyin daha küçük versiyonlarını önerdiler. Bu fikir özünde mantıksız değil. Küçük asteroitler Dünya’ya her zaman çarpıyor ve Tunguska patlaması gibi olaylar nüfusun yoğun olduğu bir yerde meydana gelseydi ciddi yerel hasara yol açabilirdi.

Yeterince büyük bir uzay taşı, gözden kaçırılmayacak bir krater bırakırdı, ancak Tunguska, çok fazla hasara yol açacak kadar büyük ancak hiçbir ipucu havzası bırakmayan bir patlamayla, bir hava patlaması olasılığını kanıtlıyor. Son birkaç bin yıl içinde, en son Hopewell kültürünün çöküşü olmak üzere, çok sayıda dramatik olay benzer bir şeye atfedildi. Bununla birlikte, “takım kuyruklu yıldız” olarak adlandırdıkları şeyin iddialarından etkilenmeyen pek çok şüpheci var ve bunlardan bazıları daha önce sunulan iddiaları yıkmak için bir araya geldi.

(İlgili: Kuyruklu Yıldız, Hopewell Halkının Çöküşünü Tetiklemiş Olabilir)

Amerika yerlileri 600 yıl boyunca Great Lakes kıyılarından Florida’ya kadar ticaret yaptılar. Bu, tüm seyahatlerin yürüyerek ya da kanoyla yapıldığı muazzam bir mesafeydi. Genellikle Hopewell kültürü olarak anılan bu dönem, birbiriyle bağlantılı kültürlerden oluşan bir ağı kapsadığından birçok antropolog tarafından Hopewell geleneği olarak adlandırılıyor. Yaklaşık 1.500 yıl önce, uzun mesafeli ticaretin durması ve dev tepelerin inşası gibi geleneğin birçok işaretinin sona ermesiyle birlikte bir düşüş meydana geldi. Bunun nedeni ise hâlâ açıklanamadı.

Geçen yıl Cincinnati Üniversitesi’nden Kenneth Tankersley bu sorunun cevabını bulduğunu düşündüğü bir sunum yaptı. Tankersley ve diğer yazarlar, yanmış köyler, meteorlar ve asteroit ve kuyruklu yıldızlarda bol miktarda bulunan minerallerin konsantrasyonlarında yerel bir artış da dahil olmak üzere güney Ohio üzerinde bir hava patlaması olduğuna dair çok sayıda kanıt sundu.

Şimdi ise Ball State Üniversitesi’nden Dr. Kevin Nolan’ın başını çektiği bir düzine bilim insanı, tüm bunların yanlış olduğunu iddia ediyor.

Nolan yaptığı açıklamada, “Tankersley’in ekibi tarafından incelenen 11 Hopewell alanının hiçbirinde felaketle yanmış yerleşim yerlerine dair bir kanıt yok. Cincinnati Üniversitesi araştırmacıları tarafından tespit edilen yanmış yüzeyler ya onurlandırılmış ölülerin yakılması gibi törensel amaçlar için lokalize edilmiş yanma olayları ya da hiç yanmamış yüzeyler.” diyor.

“Bu bölgelerde bulunan meteoritler, eski yerli halklar tarafından muhtemelen çeşitli yerlerden toplanmış ve tören kıyafetleri haline getirilmek üzere bu Hopewell bölgelerine getirilmişti. Demir ve silika bakımından zengin mikroküreler, meteorların tipik kimyasal bileşimine sahip değil ve yerel toprak kimyasının doğal ürünleri de öyle.”

Hopewell kültürünün kuyruklu yıldızlarla yok olduğu iddiaları, kısmen Capitolium Tepesi kalıntılarının nerede bulunduğuna dair yanlış bir tanıma dayanıyor. C: Nolan et al. 2023.

Nolan ve ortak yazarlara göre, Tankersley’in birlikte yok olduğunu iddia ettiği dağınık yerleşimler çok farklı tarihlere sahip ve bu da Hopewell’in düşüşüne neden olan şeyin uzaydan gelen bir kaya olamayacak kadar kademeli olduğunu gösteriyor. Gerçekten de, ticaret ağları ve büyük ölçekli inşaatlar azalırken, Nolan bölgedeki nüfusun istikrarlı olduğunu ve bunun bir felaketle tutarsız olduğunu savunuyor.

“Tankersley ve arkadaşları birincil kaynakları yanlış tanıtmakta, ayrı arkeolojik bağlamları birleştirmekte, kronolojik analizleri uygunsuz bir şekilde kullanmakta, yöntemleri yetersiz bir şekilde tanımlamakta ve yanlış bir sonucu desteklemek için sözde dünya dışı materyallerin kaynağını yanlış bir şekilde karakterize etmektedir. Saygıyla katılmıyoruz.”

Gerçekten de makale, bir patlamanın Tall El-Hammam’ı yok ederek Sodom ve Gomorra efsanesine yol açtığı fikri gibi “kozmik felaket” olarak adlandırılan şeyi hedef alıyor. Yazarlar, “Bu senaryolar karmaşık ve dinamik insan-çevre etkileşimlerini aşırı basitleştiriyor ve arkeolojik kayıtlar kullanılarak test edilebilecek antropolojik sosyal gerileme teorilerinden ziyade sözde bilimsel inançlara dayanıyor.” diye yazıyor.

Ancak, muhtemelen Jennison Guard alanından elde edilen verilere yönelik eleştiriler en sağlam kanıtları taşıyor. Nolan ve meslektaşları, Tankersley’in kendi kazdığı alanda, aralarında 10 metre mesafe bulunan, ancak zaman açısından birbirinden oldukça farklı noktalardan alınan örnekleri karıştırdığını iddia ediyor. Tankersley, uzmanlığının ötesinde kuyruklu yıldızlarda ve iki farklı meteor türünde bulunan malzemeleri karıştırmakla suçlanıyor.


IFL Science. 14 Ağustos 2023.

Makale: Nolan, K.C., Weiland, A., Lepper, B.T. et al. (2023). Refuting the sensational claim of a Hopewell-ending cosmic airburst. Sci Rep 13, 12910.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tarih bölümü mezunu. Antik Çağ Tarihinde yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login