Küllüoba Höyüğü’nde 5.000 Yıllık Boya Paleti Bulundu

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesindeki Küllüoba Höyüğü’nde, MÖ 3.000 yıllarına ait taştan bir boya paleti ortaya çıktı.

Küllüoba Höyüğü’ndeki arkeolojik kazılar, 1996 yılında Prof. Dr. Turan Efe tarafından başlatıldı. Kazılar sonucunda İlk Tunç Çağı’nın kültürel özellikleri ve gelişimi oldukça ayrıntılı bir şekilde belirlendi.

MÖ 3500 ila 1900 yılları arasında 1600 yıl boyunca kesintisiz yaşamın olduğu höyüğün doğu ve batı alanlarında bu yıl yapılan çalışmalarda, yaklaşık 5.000 yıllık olduğu tahmin edilen bir palet bulundu.

(Küllüoba’da Kafasına Darbe Almış 5.000 Yıllık Çocuk Bulundu)

Taştan yapılmış olan paletin, çanak çömleklerin boyanmasında kullanıldığı tahmin ediliyor.

Kazı Başkanı Doç. Dr. Murat Türkteki, Küllüoba’nın hem ovaya hem de bölgeden geçen ticaret hatlarına hakim bir yerleşme olduğunu söylüyor.

Küllüoba, MÖ 2400’lerden 2300’lere Kuzey Suriye’den Balkanlar’a kadar uzanan ticaret hattının üzerindeki yerleşmelerden biriydi Türkteki’ye göre, bu ovadan bir kervan ticareti için geçildiği muhakkak. Ovanın kontrolü de Küllüoba’dan sağlanıyordu.

Küllüoba’da bu seneki kazılar İlk Tunç çağında konutların olduğu alanda devam ediyor. Bu dönemde, buradaki her evin içinde bir ocak ve fırın vardı. Evlerin içinde dokuma ve pişmiş toprak kap gibi üretimler yapılıyordu.

Kazı başkanı Türkteki, bu yılki çalışmalarda önemli bulgularından birinin, bir kap içinde bulunan kırmızı renkli boya kalıntısı olduğunu söylüyor.

“Aynı alandan boyalı çanak ve çömlek geldi. Kazıda bir boya paleti bulduk. Onun içinde de boya kalıntılarına ait izler var. Bulduğumuz palette, kırmızı boya kalıntıları çok iyi görünüyor. Diğer renklerle ilgili de yapacağımız analizler sonucu belirleyecek.”

“Bu paletin, kapların boyanmasında kullanıldığını düşünüyoruz. Paleti, milattan önce 2900-3000 yıllarına tarihlendirebiliriz. Boya izlerle ilgili analizleri önümüzdeki dönemde yapacağız. İçeriğini ve pigment analizlerini gerçekleştireceğiz. Daha önce karşılaşmadığımız bir buluntu olması nedeniyle önemli ve bizleri heyecanlandıran bir buluş.”

Geçtiğimiz sene Küllüoba kazılarında kafasına darbe alarak ölmüş 13-14 yaşlarında bir çocuk bulunmuştu.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login