Küçükyalı ArkeoPark’ta Fotoğrafçılık Eğitimleri Başlıyor

İstanbul’un Asya Yakası’ndaki tek aktif kentsel arkeolojik kazı alanı olan Küçükyalı Arkeopark’ta fotoğrafçılık eğitimleri başlıyor.

Küçükyalı ArkeoPark’ta Fotoğrafçılık Eğitimleri Başlıyor

Küçükyalı ArkeoPark’ta İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yürütülen “Çağdaş Yaratıcılık İçin Geçmişin İzleri: Kentsel Arkeoloji ve Küçükyalı ArkeoPark” projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan fotoğrafçılık eğitimleri başlıyor.

Küçükyalı ArkeoPark, modern İstanbul’un Asya yakasında, Maltepe İlçesi’nde yer alan Çınar Mahallesi sınırları içinde bulunuyor.

Toplam 4 gün sürecek bu eğitim İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde uzun yıllar fotoğrafçılık görevi yapmış olan Arkeolog-Fotoğrafçı Turhan Birgili tarafından verilecek.

Eğitimler ücretsiz, katılım sayısı sınırlı olduğundan, kayıtlar başvuru sırasına göre alınacak.

Başvuru için son tarih 10 Haziran 2016 Cuma günü.

Küçükyalı ArkeoPark’ta Fotoğrafçılık Eğitimleri Başlıyor

Küçükyalı Arkeolojik Alanı

Küçükyalı arkeolojik alanı, 1950ler’in sonunda, 9. yüzyılda Bizans döneminde inşa edilen ve İslam esintileri taşıyan ilk saray olarak tanımlanmıştır. Ancak 1950’lerden sonra alanla ilgili detaylı çalışmalar yapılmamıştır. 2000’lerin başından itibaren yürütülen yüzey araştırmaları, arkeolojik kazılar, arşiv ve literatür araştırmaları bu arkeolojik alanın, hadım patrik ve bir Bizans imparatorunun oğlu olan İgnatios tarafından, MS 866 – 877 yılları arasında inşa ettirilen Satyros Manastırı olarak tekrar tanımlanmasını sağlamıştır. Yazılı kaynaklar, manastırın patrik tarafından Adalar’da yaptırılmış diğer manastırlar arasından en gösterişlisi olduğunu yazmaktadır.


kyap.ku.edu.tr

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login