Korsika Adasındaki Antik Yetişkinler Neden Amforalara Gömüldü?

Araştırmacılar, bu sıra dışı ölü gömme uygulamasının amacından emin değiller, fakat bu tür mezarların genellikle çocuklar için ayrıldığını söylüyorlar.

Arkeologlar, iskeletlerin ortalama korunma durumunda olduğunu söylüyor. C: Pascal Druelle/ INRAP

2019 baharında araştırmacılar, Akdeniz’in Korsika adasında antik mezarların izlerini buldular. Arkeologlar, bölgedeki kazı çalışmalarından sonra, milattan sonra 3. ve 6. yüzyıllar arasına tarihlenen ve yaklaşık 40 mezar içeren bir nekropol keşfettiler.

Araştırmacılar Şubat ayının sonlarında adanın batı kıyısındaki Île Rousse köyünün merkezinde bir çift 6.458 metrekarelik alanı kazmaya başladı. Çoğunluğu şarap ve zeytinyağı taşımak için kullanılan ithal amforalara gömülmüş seramik parçaları ve kemikleri ortaya çıkardılar.

(Fransa’da Garip Etrüsk ve Roma Mezarları Bulundu)

Yeni bulgular, Île Rousse’un 18. yüzyılın ortalarında kurulmasından önceki tarihine ışık tutuyor. Yapılan açıklamaya göre araştırmacılar, “Şimdiye kadar bölgedeki daha eski yerleşimin arkeolojik kanıtlarının nadir” olduğunu belirtiyor.

Korsika sakinleri bu amforaları muhtemelen Afrika’dan ithal etmişti. C: Pascal Druelle/ INRAP

Île Rousse’un eski sakinleri, ölülerini çeşitli şekillerde gömdüler. Mezarların bazıları doğrudan kayaya oyulmuştu, diğerleri ise tegula olarak bilinen düz Roma kiremitleri ve imbrices denilen yuvarlak çatı kiremitleri gibi pişmiş toprak malzemelerle donatılmıştı. Kalıntıların çoğuysa iki bölgeye dağılmış amforalara yerleştirildi. Açıklamaya göre, bir kişi aslında bir dizi iç içe amforaya gömülmüştü.

İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan kazılara dâhil olmayan arkeolog Yoav Arbel yaptığı açıklamada, bebekleri amforalara gömme uygulamasının Tunç Çağı’na uzandığını ve 20. yüzyıla kadar devam ettiğini belirtiyor.

Bu tür cenaze ritüellerinin kanıtları arkeolojik kayıtlarda düzenli olarak görülse de, bilim insanları uygulamanın amacı hakkında net değiller. Araştırmacılar, amfora içine gömme uygulaması tipik olarak bebekler ve çocuklar için görülüyordu, ancak Île Rousse nekropolü büyük, silindirik kaplara yerleştirilmiş çok sayıda yetişkin içeriyor.

Antik zanaatkârlar amforaları muhtemelen Afrika’da üretiyordu. Açıklamaya göre, milattan sonra 4. ve 7. yüzyıllar arasında, Korsika sakinleri şarap, zeytinyağı ve salamura içeren amforaları, günümüzde Tunus olan Kartaca’dan ithal ettiler.

Arkeolojik alanın yukarıdan görünümü. C: Pascal Druelle/ INRAP

Araştırmacıları, “ortalama korunma durumunda” olduklarını söyledikleri iskeletlerin yaşlarını hala belirleme aşamasındalar. Ölen kişilerin yanında herhangi gömülü adak veya eşya bulunamadı.

Arkeologların kalıntıları keşfettiği alan binlerce yıldır iskan ediliyor. Île Rousse komününün resmi web sitesinde belirtildiği üzere, Fenikeli sömürgeciler, kıyı kenti Agilla’yı milattan önce 1000 civarında ilk defa kullandılar; Roma, milattan önce 3. yüzyılda Korsika’yı fethettiğinde, Agilla, Rubico Rosega olarak yeniden adlandırıldı.

Roma İmparatorluğu’nun milattan sonra 410’da düşüşünün ardından, şehir neredeyse terk edilmişti. Bölge, Île Rousse’un kuruluşundan önceki yüzyıllarda kaçakçılar ve balıkçılar için bir sığınak olarak hizmet etti.

Arkeologlar, antik kalıntıları tam olarak hangi grubun gömdüğünden emin değiller, ancak adada devam eden araştırmalar, uzun zaman önce yaşayan sakinleri hakkında yeni bilgiler sunabilir.


Smithsonian Magazine. 15 Nisan 2021.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login