Köpeklerle İlişkimiz, Onlara Yük Taşıtmakla Başlamadı

İnsanlar ve köpekler arasındaki 30.000 yıllık ilişki, düşünülenin aksine onlara yük taşıtmamız ile başlamamış olabilir.

İnsanlar ile köpekler arasındaki 30.000 yıllık ilişkinin, köpeklerin çalıştırılmasıyla başladığı düşünülüyordu. Ancak yeni araştırmalar, dört ayaklı dostlarımızın düşünülenden daha hafif bir sorumluluğa sahip olduğunu gösteriyor.

Arkeologlar, uzun zamandır köpeklerin binlerce yıl boyunca yük çekmek için kullanıldığını düşünüyor. Ancak şimdi araştırmacılar, bu uygulamanın yaygınlığını çevreleyen varsayımların hatalı olduğunu öne sürüyor.

(11.500 Yıl Önce Ürdün’deki İnsanlar Köpeklerle Avlanıyordu)

Özellikle tarih öncesi zamanlarda, köpeklerin ne kadar yük taşıdığının tahminini yapmak, yetersiz kanıtlar nedeniyle eksik kalıyordu. Koşum ve kızak yapmak için kullanılan malzemelerin birçoğu günümüze kadar ulaşamadı, bu yüzden arkeologlar, hikayeyi ortaya çıkarmak için iskelet kalıntılarını inceledi.

Özellikle ilgi çekici olan, spondiloz deformans adı verilen dejeneratif bir hastalığın eski köpeklerinin omurgalarındaki işaretlerdi. Bu rahatsızlığın uzun zaman yük taşıma ya da travois adı verilen ilkel bir kızak çekme stresinden kaynaklandığı düşünülüyor.

İnsanlarda da yaygın olarak görülen hastalık, disk çevresinde ve yakınlardaki spinal eklemlerde kemik mahmuzları veya köprülerin oluşmasına neden olabiliyor.

Bu hastalığın dikkat çeken görünümü, muhtemelen arkeolojik iskelet kalıntılarıyla çalışan birçok kişi için varlığını açıkça ortaya koyuyor.

Ancak, yeni yapılan bir çalışmada araştırmacılar, hastalığın varlığını yük taşıyan köpeklerle eşleştirmenin yanlış olduğunu gösterdi.

(Köpekler, Asya’daki İki Kurt Nüfusundan Evcilleştirildi)

“Sonuçlarımız bu patolojinin köpek taşımacılığının güvenilir bir iskelet göstergesi olmadığını gösteriyor, çünkü çalışma geçmişlerinden bağımsız olarak bu hastalık, hem köpeklerde hem de kurtlarda oldukça yaygın.”

“Yaş, vücut büyüklüğü, cinsiyet ve akrabalık dahil olmak üzere, bu hastalığın köpeklerde ortaya çıkışı ve tezahürü ile ilişkili birçok faktör var.”

Daha önce, yabani köpeklerde, taşımacılıkta kullanılan köpeklerde ve hiçbir zaman çekme ya da taşımada yer almayan köpeklerde spondiloz bozulmasının meydana gelmesi üzerine karşılaştırmalı geniş çaplı çalışmaların yayınlanmadı. Yeni araştırmada ise 136 modern köpekte, 19 kızak köpeğinde ve 241 kurtta bu hastalığın varlığını incelendi.

Ortaya çıkan sonuçlara göre, bazı durumlarda, yük taşımayan köpeklerde hastalığın yoğunluğu biraz daha yüksekti.

“Bu hastalığın arkeolojik köpeklerde yaygın olduğunu bulmak için aşırı çalıştıklarını ve yaralandıklarını göstermez. Bunun yerine, köpeklerin yaşlılıklarına kadar yaşadıklarını ve dolayısıyla arkeolojik örneklerde çok yaygın görünmesini sağlıyor.”

Bulgular, arkeologların eski köpeklerin hayatlarını nasıl okuduklarını yeniden değerlendirmesi gerektiği anlamına geliyor.

“Yük çekme gibi alışılmış etkinlikleri tanımlamak için kullandığımız yöntemlerin ampirik kanıtlara dayandığından emin olmalıyız.”

Phys. 10 Haziran 2019.

Makale: Latham, K. J., & Losey, R. J. (2019). Spondylosis deformans as an indicator of transport activities in archaeological dogs: A systematic evaluation of current methods for assessing archaeological specimens. PloS one, 14(4), e0214575.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login