Kommagene Bienali: Hayali Bir Uygarlık

“Hayali bir uygarlık” yaratma fikri ile yola çıkan ve bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Kommagene Bienali, 20 Ağustos’ta kapılarını açıyor.

Kommagene Bienali, Nevali Çori açıklarında Kahta sınırlarında bulunan bir ADA üzerinde “hayali bir uygarlık” yaratma fikri ile yola çıktı. Ana mekan ADA olmak üzere Nemrut Zirvesi, Kahta Kalesi, Cendere Köprüsü gibi mekanlarda sanatçılar, sergiler ve doğal malzemeler kullanarak yapacakları yerleştirmeleri sergileyecek.

Adıyaman, Kahta ve çevresi binlerce yıl boyunca çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yaptı. Güçlü uygarlıklar bugüne kadar ulaşan güçlü izler bıraktı. MÖ 2000 yıllarından Kommagene Krallığının kuruluşuna kadar (MÖ 69) Hititler, Mitanniler, Aramiler, Asurlular, Geç Hititliler, Persler, Kummurlar ile Makedonyalı Büyük İskender’in hakimiyeti ve Doğu Roma imparatorluğu egemenliği hüküm sürdü. MS 670’te Emeviler, 758’de Bizans ve Sasaniler, 926’da Hamdaniler, 1226’da Selçuklular, 1284’e kadar Memlüklüler, Artuklular ve Dulkadiroğulları, 1393’te Timur ve 1516’dan sonra da Osmanlı İmparatorluğu bölgeye hakim oldu.

Sadece bu uygarlıklar ve bıraktıkları izler değil, masallardan, avatarlara keşfedilmemiş bölgelerdeki hayali coğrafi yerlerin başlangıcından, ortaklaşa yaratılan ve milyonlarca insan tarafından doldurulan dijital evrenlere hayali dünyaların, son üç bin yıldaki muazzam gelişimi; boyut, karmaşıklık ve izleyiciyi meşgul etme yetenekleri “hayali bir uygarlık” kurma çerçevesinde, bienal fikrinin ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

Bir zamanlar bu bölgede doğan Lucianus şöyle diyor: “Yedi gün yedi gece havada yelken açtık ve sekizinci gün içinde bir adaya benzeyen, parlak ve yuvarlak ve büyük bir ışıkla parıldayan büyük bir ülke gördük. Oraya koşup demir atarak karaya çıktık ve araştırma yaparken arazinin yerleşim ve ekili olduğunu gördük. Gündüzleri bölgeden hiçbir şey görünmüyordu, ancak gece olurken, bazıları daha büyük, bazıları daha küçük olan birçok ada daha görmeye başladık ve bunlar ateş gibi renkliydi. Aşağıda, içinde şehirleri, nehirleri, denizleri, ormanları ve dağları olan başka bir ülke de gördük. Bu bizim kendi dünyamız olduğu sonucuna vardık.”

Lucianus’un ADA’sını bulduk mu? Bienalin ana mekanı olarak ADA’nın seçilmesi Lucianus’a atıftan doğdu.

Hayali bir uygarlık; kurgusal bir arkeoloji, kurgusal bir tarih, kurgusal bir dil, kurgusal bir ekonomi, kurgusal bir müzik, kurgusal semboller, kurgusal tarım, kurgusal mimari, kurgusal gastronomi, kurgusal moda, kurgusal kanunlar… Farklı disiplinlerden sanatçılar bu sorulara cevaplarla Kommagene Bienalinde olacak.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login