Kıbrıs’ın Tunç Çağı Kenti’ni Deneyimlemek İçin Aplikasyon Yapılıyor

Yeni bir akıllı telefon uygulaması, 3.000 yıl öncesinde Kıbrıs’ta bulunan Tunç Çağı yerleşimini tüm canlılığıyla ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

İngiliz Columbia Üniversitesi arkeologları, kullanıcıların Tunç Çağı kalıntılarını ve evlerin rekonstrükte edilmiş hallerini görebileceği bir aplikasyon üzerinde çalışıyor. Elde etmeyi bekledikleri sonuç ise, arkeolojik alanı gezen ziyaretçilerin, Tunç Çağı yaşamından sahneleri de telefonlarından görebilmelerini sağlamak.

Araştırmacı Kevin Fisher: “Bu şekilde desteklenmiş bir gerçeklik nispeten yeni bir teknoloji fakat insanalrın arkeolojik alanları deneyimlemesinde bir devrim yaratabilecek potansiyelde. Bu deneyim insanların arkeolojik alanlarda yürümesini ve antik yerleşimin orjinal halinin neye benzediğini görebilmesini sağlıyor.” dedi.

KAD-AR adındaki bu uygulama, türünün ilk örneği ve araştırmacılar bu uygulamanın insanların interaktif bir deneyime sahip olabileceğini söylüyor. Günümüzde birçok müze ziyaretçilerine, fazladan deneyimler sunabilmek için videolar ve resimler göstererek buna benzer yöntemler kullanıyor. Fakat bu aplikasyonla bin yıllar öncesinden kalma bir odanın içinde yürüyebiliyor ve her şeyi o günkü gibi görebiliyorsunuz.

Kıbrıs’ta Tunç Çağı

MÖ. 1650 ve MÖ. 1100 yılları arasında Kıbrıs önemli bir ticaret ve bakır sağlayıcı merkezi haline geldi. Bu da gelişmekte olan güçlü ve elit bir sınıfın burada oluşmasına yol açtı. Konutlar, büyük mezarlar ve anıtsal yapılar yapılmaya başlandı. Kentin dizaynı elitlerin gücünü göstermek adına geliştikçe gelişti.

Araştırmacılar, daha önce yapılan kazılarla birlikte Kalavasos-Ayios Dhimitrios antik kentinin birçok fotoğrafının ve haritasının çıkarıldığını ve üç boyutlu modelinin neredeyse bittiğini söylüyor.

British Columbia University

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login