Kayseri’de Çobanların İhbarı Sayesinde 52 Odalı Yeraltı Şehri Bulundu

Kayseri’nin yeraltı envanterini çıkaran araştırmacılar, bir ihbar sayesinde başlattıkları çalışma sonucu 52 odalı, 80 metre uzunluğundaki Belağası Yeraltı Şehri’ni keşfetti. Yeraltı şehrinin hangi dönemde ve hangi tarihlerde kullanıldığı henüz bilinmiyor.

Kayseri’nin Gesi bölgesindeki çobanların bölgede mağara olduğu ihbarı üzerine başlatılan çalışma sonucu, Belağası Yeraltı Şehri adı verilen 52 odalı bir yeraltı şehri bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Obruk Mağara Araştırma Grubu ve ÇEKÜL Vakfı, 2014’te kentin yeraltı envanterini çıkarmak amacıyla çeşitli bölgelerde çalışma başlattı.

Gesi bölgesinde yürütülen çalışmalarda buradaki mahalle sakinleri ve çobanların bölgede mağara olduğu ihbarı üzerine incelemeleri bu yönde genişleten araştırmacılar, bunun sonucunda 52 odaya sahip ve 80 metre uzunluğundaki Belağası Yeraltı Şehri’ne ulaştı.

ÇEKÜL Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy, yaklaşık 3 yıl önce kentin yeraltı envanterini çıkarmak amacıyla proje başlattıklarını söyledi.

Kayseri’nin yeraltı envanteri bakımından oldukça zengin bir kent olduğunu belirten Özsoy, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Obruk Mağara Araştırma Grubu ile beraber 2014’ten bugüne Kayseri’nin yeraltı envanterini çıkarmak için projemizi yürütüyoruz. Bununla ilgili yoğunluklu olarak Melikgazi sınırları içinde 2 yıla yakın çalıştık.” dedi.

Özsoy; “Bu süreçte Belağası bölgesinde oturan mahalle sakinlerinden ve çobanlardan burada mağara, yeraltı şehri olduğu yönünde ihbar aldık. Böylece biz de bu enteresan yere geldik. Belağası Yeraltı Şehri’nin bulunduğu dağın yüzeyinde kilise ve farklı yapıların olduğunu gördük. Çalışmalar sonucu daha sonra burada birkaç farklı yeraltı şehri olduğunu keşfettik. Yeraltı şehirlerinin çizimini, haritalanmasını yaparken ilginç bir şekilde bölgedeki en çok odaya ve katmana sahip bir yeraltı şehri olduğunu fark ettik. Hatta belki de Türkiye’de ilk defa 50’den fazla odaya sahip bir yeraltı şehri olduğunu gördük.”

Özsoy, geçmişte Belağası Yeraltı Şehri’nde yaşayanların zamanla nüfus artışı ve ihtiyaçlara göre oda sayısını çoğalttıklarını, böylece buranın 52 odaya ulaştığını tahmin ettiklerini söyledi. Kayseri’nin yeraltı şehirleri bakımından diğer bölgelerden farklılık gösterdiğini belirten Özsoy,

“Bu yapıyı diğer bölgedekilerle kıyasladığımızda Kapadokya ölçeğinden oldukça farklı bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Bizim bu bölgedeki yeraltı şehirleri yapı olarak Kapadokya bölgesindeki, özellikle Nevşehir ölçeğindeki yeraltı şehirlerinden farklı. Kapadokya’da bir bölgede, bir beldede veya bir kentte bir tane dikey yeraltı şehri oluyor. Ama Kayseri’de bir yerde birden çok yeraltı şehri olabiliyor.”

“Ayrıca bunlar dikeyden çok yatay olabiliyor. Bu bölgede Nevşehir ölçeğinden farklı olarak yatay yeraltı şehrine rastlıyoruz. Melikgazi ilçesinde, özellikle Gesi bölgesi bu noktada oldukça zengin”

Söz konusu yeraltı şehrinin tarihi ve turizme kazandırılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor.

Nevşehir’deki Yeraltı Şehrinde 1500 Yıllık Manastır Bulundu

Dünyadan En İlginç 10 Antik Mağara ve Yeraltı Yerleşimi

İran’da 2000 Yıllık Yeraltı Şehri Ortaya Çıkarıldı


AA. 3 Haziran 2017.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply