Kastamonu’da 3500 Yıllık Bir Kurganda 24 İskelet Çıktı

Kastamonu’da Karanlık Çağ’daki göçler ile ilgili buluntular ile birlikte 3500 yıl öncesine tarihlenen kurganda yapılan kazılarda 24 mezar bulundu.

Kastamonu'da 3500 Yıllık Bir Kurganda 24 İskelet Çıktı

Kastamonu’nun Daday ilçesi, Elmayazı köyünde yer alan bir kurganda kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine 2012 yılında başlayan bilimsel kazılarda 24 mezar bulundu. 2012 yılında başlayan ve 10 kişilik ekiple sürdürülen kazılar geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Kurgan, bir mezar odası üzerine toprak yığılmasıyla oluşturulan bir mezar höyüğüne, yani tümülüse deniyor. Kurganlar genelde Orta Asya kültüründe görülüyor. Kurganlar genellikle tek kişi için anıtsal mezar şeklinde yapılıyor fakat Kastamonu’da bulunan bu kurganda tam 24 kişiye ait iskelet ortaya çıktı.

Kastamonu'da 3500 Yıllık Bir Kurganda 24 İskelet Çıktı

Kars’ta ve Erzurum’da bu tip mezarların örneklerinin olduğunu belirten, Bartın Üniversitesi’nden kazının bilimsel danışmanı Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, bu mezarın Batı Karadeniz’de yer almasının önemli olduğunu söyledi. Yıldırım ayrıca ilerleyen zamanlarda iskeletler üzerinde çeşitli çalışmaların yapılacağını, kaç yaşında öldüklerinin ve ölüm nedenlerinin tespit edilmeye çalışılacağını söyledi.

Kastamonu'da 3500 Yıllık Bir Kurganda 24 İskelet Çıktı

Kurganda Karanlık çağ göçleri ile ilgili buluntular bulduklarını söyleyen Yıldırım kazdıkları mezarları şöyle anlattı:

“Oldukça farklı bir durumla karşılaştık. 3500 yıl öncesine ait 24 mezar ortaya çıkarıldı. Bunlar cenin pozisyonunda doğu-batı doğrultusunda yatırılmıştı. Kadın, erkek ve çocuk iskeletleri var. Büyük ihtimalle hastalık ya da bir savaş nedeniyle ölünce buraya gömülmüşler. Anadolu’da daha önce 24 kişinin gömülü olduğu bir kurganla karşılaşılmamıştı. Bu da burada sıra dışı bir olayın olduğunu gösteriyor. Kurganda Karanlık Çağ’daki göçlerle ilgili buluntular bulduk. Bu dönemde toplu ölüm meydana gelmiş olabilir.”

Kastamonu'da 3500 Yıllık Bir Kurganda 24 İskelet Çıktı

İskeletlerle ilgili karbon testi yaparak kesin bir tarihlendirme elde etmeyi düşündüklerini söyleyen Yıldırım, “Kazı çalışmamızı 50 metrekarelik bir alanda gerçekleştirdik. Bu mezar anıtı bizim için çok önemli. Bir kişi için yapılan mezarda 24 kişinin gömülmesi, burada farklı bir olayın meydana geldiğini gösteriyor. Bu sorulara cevap bulmak için çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Tüm Ayrıntılarıyla İstanbul’da Bulunan 5.000 Yıllık Kurgan Mezar


AA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login