Karadeniz’de Bulunan Antik Batıkların Kopyası Yapılacak

Zonguldak’ın Filyos beldesindeki Tieion Antik Kenti açıklarında 2 yıl önce bulunan 4 batık geminin, benzerlerinin yapılacak.

Karadeniz'de Bulunan Antik Batıkların Kopyası Yapılacak

Filyos’ta iki yıl önce antik kentin yaklaşık 200 metre açığında denizin dibinde gemi batıklarını fark eden balıkçıların durumu kazı ekibine bildirmesi üzerine, 4 batığın yeri tam olarak belirlenmişti.

Bülent Ecevit Üniversitesi Sualtı Dalış Kulübü üyelerinin de dalış yaptığı bölgede Roma ve Bizans döneminde kullanıldığı tahmin edilen çok sayıda kırık amfora gören ekipler, batıkların modellenmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Tieion Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, AA’ya yaptığı açıklamada, gemilerin fırtına sonucu antik limanın mendireklerine çarparak battığını tahmin ettiklerini belirtti ve gemilerle ilgili kurtarma çalışması yapacaklarını söyledi.

Temmuz-ağustos aylarında başlanacak kazılar için su altı arkeoloji ekibi oluşturuluyor. Bakanlığın denetiminde Amerika’dan ve Türkiye’den arkeologlarla ortaklaşa çalışma öngörülüyor.

Yıldırım, 4 batıktan kıyıya en yakın olanında ilk dalışın gerçekleştirileceğini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti:

“Dalış yaptığımız gemi Roma dönemine tarihlendiriliyor. Geminin iskeletlerini ve içerisindeki bulguları günyüzüne çıkartmak niyetindeyiz. Bunlarla ilgili çeşitli projemiz var. Ahşap su altında yıllarca kalınca çok çabuk bozulmaya ve tepkimeye uğruyor. Ona göre koruyucu çalışmalar yapılacak. Ondan sonra bunların Zonguldak’ta sergilenebileceği alan oluşturulması planlanacak. Karadeniz’in en sağlam antik liman yapılarından biri ortaya çıkarıldı. Tespit ettiğimiz gemileri modelleyip antik limanın içerisinde yüzdürmek gibi bir projemiz var. Bu en az 5 yıllık bir proje gibi gözüküyor. Kıyı şeridinde birçok yerde bu tür batık gemilerin olabileceğini düşünüyorum. Son yıllarda balıkçılıkta yapılan dip troller bunlara önemli ölçüde zarar vermiştir. Ama iç bölgelerde kalan ve balıkçıların giremediği limanlar yine olacaktır” diye konuştu.

Tieion Antik Kenti

Zonguldak’ın Kuzeydoğusundaki sahil kenti Filyos’ta yer alan Tieion Antik Kenti, “Tios” adlı rahibin önderliğindeki Miletos kolonisi tarafından kuruldu. Tarih boyunca Herakleia Pontika (Ereğli) ve Amastris’in (Amasra) gölgesinde kalan kent, çeşitli krallıklara bağlı olarak varlığını sürdürdü. Romalılar tarafından yıkılıp yağmalanan kent, daha sonra yeniden inşa edilerek Roma eyaletlerine bağlı ticaret ve balıkçı bölgesi olarak varlığına devam etti. Antik kayıtlarda adı “Tius, Tium, Tieium, Tios, Tion”, olarak da geçer. Antik çağ coğrafyacısı Strabon’a göre Pergamon Krallığı’nın kurucusu Attalos oğlu Filetairos’un doğum yeridir.

Bölge, sonraki dönemlerde ise balıkçı kasabasına dönüştü. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yabancı araştırmacılar ve seyyahlarca araştırmalar yapılan antik kentte 2006’da başlatılan kazı çalışmalarının, Karadeniz ve Küçük Asya tarihi ile arkeolojisine ışık tutması amaçlanıyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login