Karabük’teki Mağaranın Derinliklerinde 175 Yıllık Not Bulundu

Karabük’te, Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olan Bulak Mağarası’nda, 175 yıl önce yazılmış ilginç bir not bulundu: “İkiniz orada mısınız?”

Doğa araştırmacıları Cemil Belder, Cemal Özbek, Ümit Çolakoğlu ve Bahadır Öztürk’ten oluşan dört kişilik ekip, Safranbolu’da yer alan ve Türkiye’nin dördüncü büyük mağarası olan Bulak’ta (Mencilis) araştırma ve inceleme yaptı.

Yeraltı dünyasını araştırmak ve doğal güzellikleri kayıt altına almak için çalışma yapan ekip, kask kameraları ile 10 saat süren yolculuğu kaydetti. Yolculuk sırasında yer yüzeyinden ortalama 650 metre aşağıda, 3.000 metrekarelik zorlu ilerleyiş yapıldı. Mağara içinde ortalama sıcaklık 15 derece ve nem yüzeyi yüzde 70 seviyelerindeydi. Ekip, yeraltında zorlu parkurda ilerleyebilmek için bazen yürümek, bazen tırmanmak zorunda kaldı.

(300 Yıllık İsa Heykelinin Poposunda Gizli Not Bulundu)

Ekipten biri olan Cemil Belder, mağarada inceleme yaparken mağaranın 2.150. metresinde duvarda Arap harfleri ile yazılmış bir not gördü. Gördüğü notu fotoğraflayıp kayıt altına aldı. Hattat yardımıyla Türkçeye çevrilen 1261 (1845 Miladi) tarihli notta, “İkiniz orada mısınız? Biz burada (sizi) arıyoruz. Feyzi – İzzet” yazdığı ortaya çıktı.

Bulak (Mencilis) Mağarası’nda notu bulan Cemil Belder, “Yaptığım mağara araştırmasında en dikkat çeken detay 2.150. metrede mağaranın sağ duvarına yazılan harfler oldu. Yazıları gördüğümde ilk bakışta ne olduğunu anlayamadım. Daha sonra notta ne yazdığını araştırmak için fotoğrafladım. Safranbolu Tarihi çarşıda bulunan Türbealtı Cami görevlisi Hattat Usame Yakışır’ın okuma ve tercüme kısmında yeterli bilgiye sahip olduğu için kendisinden destek istedim.” diyor.

“Notta ‘1261 (1845 Miladi) İkiniz orada mısınız? Biz burada (sizi) arıyoruz. Feyzi – İzzet.’ yazdığını söyledi. Hattattan aldığım tercüme karşısında kısa süreli şok yaşadım. Açıkçası sadece isim ve yıl tercümesi beklerken bir mesaj içeren yazı ile karşılaştım ve bunu beklemiyordum. Zaten bu duvarda eski yazılar görmek bile oldukça şaşırtıcı. Çünkü bu noktaya kadar bizler günümüzde yüksek pil kapasitesine sahip fenerler ile ancak ulaşabiliyoruz. O tarihte buraya kadar nasıl ulaşabildiler şaşırmamak mümkün değil.”

Bulak (Mencilis) Mağarası

Karabük Merkez Bulak Köyü sınırları içerisinde yer alan aynı zamanda Safranbolu İlçesi ile sınır olan Bulak (Mencilis) Mağarası’nın girişi, dik kayalar üzerinde olup, mağaranın uzunluğu 6.5 kilometre. Mağaranın 2.5 kilometrelik kısmı haritalandı ve yürüyüş parkuru yapılan 380 metrelik kısmı turizme açık. Halen hidrolojik olarak aktif bir mağara. Türkiye’nin 4. büyük mağarası olan söz konusu mağara, bünyesindeki dikitler, sarkıtlar, travertenler, göletler ve yer altı su kaynağı ile bir tabiat harikası olma özelliği taşıyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login