Kapadokya’daki Ahırda Hiyeroglif Yazıt Bulundu

Kapadokya bölgesindeki bir ahırda, 3.500 yıl öncesine ait olduğu tespit edilen hiyeroglif yazıtlar bulundu.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesi tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Ovaören köyünde bulunan bir ahır içerisindeki taşlarda, Hitit Dönemi’ne ait olduğu belirlenen 3.500 yıl öncesine ait hiyeroglif yazıtlar bulundu.

(Anadolu Hiyeroglif Yazısı ile Tanışın)

Ovaören köyünde yapılan kazı çalışmaları esnasında kazı başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Yücel Şenyurt tarafından ahır içerisinde Hitit dönemine ait hiyeroglif parçalar bulundu.

Nevşehir’in Gülşehir içesinde bir ahır içerisinde bulunan hiyeroglifler sayesinde, Tabal ülkesinin tarihi ve kültürünün aydınlatılmasına önemli katkılar sağlayacak. Ahırda bulunan hiyeroglif parçalar üzerinde bulunan işaretlerin yazı karakteri açısından Suvasa ve Topada yazıtları ile aynı gruba girdiği belirtiliyor.

Ovaören köyünde yaşayan Derviş Uçar’da yaptığı açıklamada ahır olarak kullanılan alanda tarihi şeyler bulunduğu için ahırın koruma altına alındığı söylüyor.

Uçar, “Burası ahır olarak kullanılıyordu. Vatandaşlar buraya koyun ve ineklerini koyuyordu. Burada tarihi şeyler bulunmasının ardından ahır yetkililer tarafından koruma altına alındı. Köy halkı da bu tarihe sahip çıkılmasından dolayı bu durumdan son derece memnun.” dedi.

Çalışmalar sonrası ahır koruma altına alındı. Hiyeroglif yazıtlı parçalar, alanında uzman taş ustaları tarafından sökülerek Nevşehir Müze Müdürlüğü’ne taşınacak.


İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login