Kadıköy’deki İnşaatta Bulunan Cadde Khalkedon Kentine Ait Olabilir

İstanbul Kadıköy’de bir otel inşaatının temel kazısı sırasında Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen cadde ve sütunlar bulundu.

5-6 metre genişliğindeki cadde ve çevresindeki dükkan kalıntıları, Kadıköy’deki bir otel inşaatı sırasında bulundu.

İstanbul’un Kadıköy ilçesi İbrahimağa Mahallesi’ndeki bir otel inşaatının hafriyat çalışmaları sırasında kalıntılar ortaya çıktı. Durumun yetkililere bildirilmesi üzerine inşaat alanında çalışma başlatıldı.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından yapılan kazı çalışmalarında yaklaşık 5-6 metre genişliğinde, Bizans dönemine ait olduğu belirlenen cadde kalıntıları ortaya çıkarıldı.

(Beşiktaş’taki Mezarlar Metroda Görülebilecek)

Kazı çalışmaları sürüyor

Caddenin etrafında dükkanlara ait olduğu tahmin edilen yapıların temelleri bulundu. Ayrıca caddenin kenarlarında mermer sütun başlıkları, sütun kaideleri ve sütunlar ortaya çıkarıldı.

Uzmanlar durumu fotoğraflarıyla bir rapor halinde İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na bildirdi.

İnşaatın durdurulduğu ve kazı çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

Khalkedon antik kentine ait olabilir

Arkeologlar bulunan caddenin ve kalıntıların, Khalkedon antik kentinin bir parçası olabileceğini düşünüyor. Taşınamaz kültür varlığı sınıfına giren kalıntıların ne olacağına Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunun karar verecek.

Geçtiğimiz yıl Haydarpaşa’da yürütülen kazılarda da Khalkedon kentinin izleri bulunmuştu ve Arkeofili tarafından 2018 yılında Türkiye’de yapılmış en önemli 10 arkeolojik keşif arasında gösterilmişti. Kazılarda antik kentin kuzeybatı limanının burası olduğu, kentin sınırının buraya kadar ulaştığı ortaya çıkarılmıştı. Sadece mimari yapılar değil, küçük buluntular da buranın Khalkedon sınırları içinde yer aldığını gösteriyordu. 


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login