Kadıköy’deki Arkeolojik Kalıntılar Merak Konusu Oldu

Kadıköy’de Nautilus AVM’nin yanındaki boş arsada sürdürülen kazılarda ortaya çıkan arkeolojik kalıntılar merak konusu oldu.

Nautilus AVM’nin yanındaki arsada sürdürülen arkeolojik kazılar. Fotoğraf: Twitter @nazeningemi

Bir Twitter kullanıcısının Nauitilus AVM’nin yanındaki boş arsada ortaya çıkan arkeolojik buluntuları fotoğraflaması ve sosyal medyada paylaşması üzerine, bulgular kısa sürede merak konusu oldu.

Söz konusu kullanıcı çektiği fotoğraflarla birlikte şu notu düştü: “Fotolarını dün zorla çektim! Bugün ise etrafı çevrildi sanırım iç edecekler! Arkeologların ve kamuoyunun dikkatine!”

İbrahimağa Mahallesi Dinlenç Caddesi’nde geçtiğimiz yıl otel inşa etmek için başlayan kazılarda arkeolojik kalıntılar ortaya çıktı.

Kazı yapılan alan ilk olarak sit alanı içerisinde kalmadığı için çalışmalara arkeologsuz başlandı. Ancak bir süre sonra arkeolojik kalıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Kazılar müze tarafından yapılıyor

Fotoğrafların gündem olmasından sonra müze uzmanlarından biri Twitter’dan açıklama yaparak, kazıların İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından yapıldığını ve her şeyin kontrol altında olduğunu söyledi.

(Haydarpaşa Garı’nda Khalkedon Kentinin İzleri Bulundu)

Açıklamada şunlar belirtildi: “Bahse konu olan alan en başından beri @istarkeoloji tarafından kazılmakta. Alanda arkeolojik kazı yapılmakta ve Geç Roma Erken Bizans Dönemine ait kalıntılar ortaya çıkartılmıştır. Duyarlılığınız için teşekkür ederiz.”

Khalkedon kentinin parçası

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in geçen seneki haberine göre, bölgedeki kazılarda, Geç Roma, Erken Bizans (MS 330-641) dönemine ait olduğu düşünülen cadde, yapı grupları ile sütunlar bulundu.

Yaklaşık 5-6 metre genişliğinde dönemine göre oldukça geniş sayılacak Erken Bizans dönemi bir cadde ortaya çıkarıldı. Caddenin etrafında dükkanlara ait olabilecek yapı temelleri belirlendi. Bununla birlikte caddenin iki tarafında mermer sütun başlıkları, kaideler ve sütunlar bulundu.

Müze uzmanları, bulunan arkeolojik kalıntıların Khalkedon Antik Kenti’ne ait önemli bir çarşı ve caddeye ait olabileceğini söylüyor.

(Kadıköy’de Temel Kazısından 2.000 Yıllık Lahitler Çıktı)

Geçtiğimiz senelerde bu bölgeye çok yakın mesafede General Ali Rıza Ersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin inşaat kazısı sırasında Roma dönemine ait lahitler bulunmuştu.  Yine buraya yakın mesafedeki Haydarpaşa Garı etrafındaki kazılarda da Khalkedon Antik Kenti’nin kalıntıları ortaya çıkmıştı.

Koruma kurulu karar verecek

Şu anda bölgedeki kazılar, İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde yaklaşık bir yıldır devam ediyor. Çalışmalar kapsamında arkeolojik kalıntılar çıkmaya devam ediyor.

Uzmanlara göre taşınmaz kültür varlığı konumundaki buluntuların yerinden kaldırılarak başka bir yerde sergilenmesine imkan yok. Buradaki arkeolojik kalıntıların ne olacağında, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun kararı rol oynayacak.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login