Kaçakçıların Bulduğu Mozaik 1.800 Yıllık Çıktı

Manisa’da, aralarında emekli yarbayın da bulunduğu defineci ekibinin ortaya çıkardığı tavus kuşu mozaiği 1.800 yıllık çıktı.

Manisa’da kaçakçılar tarafından ortaya çıkarılan tavus kuşu mozaiği.

Manisa’nın Demirci ilçesindeki Sidas Antik Kenti’nde, tarihi eser kaçakçıları tarafından iki metre çukur kazılarak ortaya çıkarıldıktan sonra götürülmek istenen tavus kuşu motifli yer mozaiğinin 1.800 yıl öncesine ait olduğu belirlendi.

Sidas Antik Kenti’nde bulunan tavus kuşu mozaiğini çalmak için kaçak kazı yaptıkları belirlenen, aralarında emekli bir yarbayın da bulunduğu 9 kişi, jandarma tarafından suçüstü yakalanmıştı. Şimdi ise antik kentte bulunan tavus kuşu motifli mozaikle ilgili detaylar ortaya çıktı.

(Kaçak Kazı Yapan Emekli Yarbay Suçüstü Yakalandı)

İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin teknik ve fiziki takibi sonucu yakalanan dokuz şüpheli, yaklaşık dokuz ay önce geldikleri Sidas Antik Kenti’nde iki metre çukur kazarak buldukları mozaiğin fotoğrafını çekip üzerine naylon ve toprakla örttü.

Tarihi eseri satmak için müşteri arayışına giren ve bir kişiyle anlaştığı belirtilen zanlılar geçen hafta mozaiği çıkartmak için antik kente geldiklerinde jandarmanın operasyonuyla suçüstü yakalandı.

Serbest bırakıldılar

Aralarında emekli bir yarbayın da bulunduğu dokuz şüpheli, sevk edildikleri adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Soruşturmanın ardından kaçak kazının yapıldığı alan koruma altına alındı. 24 saat kesintisiz başında nöbetçinin beklediği mozaik, Manisa Müze Müdürlüğünden gelen yetkililer tarafından incelendi.

İncelemede üzerinde tavus kuşu motifli yer alan mozaiğin yaklaşık 1.800 yıllık olduğu kaydedildi.

Mozaik, önümüzdeki günlerde bulunduğu yerden çıkarılarak Manisa Müzesi’nde sergilenecek.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login