Jura Dönemindeki Bazı Timsahlar Sıcakkanlıydı

Araştırmalar, timsahların her zaman bugünkü gibi soğukkanlı yaratıklar olmadığını gösteriyor.

Türlerden bazılarının eski atalarına ait fosil dişleri analiz eden bilim insanları, en az bir tür tarih öncesi timsahın sıcakkanlı olduğunu söylüyor.

Vücut sıcaklığı

Bulgular, metriorhynchids olarak adlandırılan hayvanların, düşmekte olan sıcaklıklarda vücutlarını sıcak tutmak için günümüz kuşlarına ve memelilere benzer şekilde yükseltebileceğini düşündürüyor.

(Bazı Soyu Tükenmiş Timsahlar Vejetaryendi)

Araştırmacılar bunun, Jurasik ve Kretase dönemlerinde yaşayan hayvanların, yaklaşık 150 milyon yıl önce küresel bir soğuma sırasında gelişmesini sağladığını söylüyor. Buna karşılık, soğukkanlı kuzenleri uyum sağlamakta zorlandılar, ancak en nihayetinde hayatta kaldılar.

Bilim insanları, sıcakkanlı olmanın, yüzgeç ve kuyruk yüzgeci de dahil olmak üzere yunus benzeri bir vücut geliştiren ve açık okyanuslarda yaşamaya cesaret eden metriorhynchidler için bir anahtar niteliğinde olduğunu söylüyor.

Fosil dişler

Bir paleontolog ekibi, metriorhynchid’lere ait dişlerin mineral makyajını ve teleosauridler olarak bilinen yakından ilişkili bir aileyi analiz etti.

Fosil diş minesindeki oksijen seviyeleri, hayvanların vücut sıcaklığından etkilediği için, bunları ölçmek, araştırmacıların soğuk veya sıcak kanlı olup olmadıklarını keşfetmelerini sağladı.

Jurasik dönemi

Analizleri, metriorhynchidlerin ısı üretmek için metabolizmalarını kullanarak vücut sıcaklıklarını ortamın üzerine çıkarabileceğini, yani sıcakkanlı olduklarını gösteriyor.

Kendilerini ısıtma konusunda diğer sıcakkanlı hayvanlardan daha az verimli olsalar da, adaptasyonları, Jurasik Dönemi sonunda deniz sıcaklıkları düştüğünde hayatta kalmalarına yardımcı oldu.

Araştırmacılar, Teleosauridlerin soğukkanlı olduğunu ve güneşin tadını çıkararak modern timsahlarla aynı şekilde kendilerini sıcak tuttuklarını buldular. Deniz sıcaklıkları düştüğünde ısınma konusunda zorluk yaşamış olabilirler, bu da birçoğunun Jura Dönemi sonunda neden öldüğünü kısmen açıklayabilir.

Dr. Mark Young, “Bu keşif bu tuhaf timsahları daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Modern uzun burunlu timsahlara benzeyen hayvanlardan, yüzgeçli, kuyruk yüzgeçli, büyük ve ileriye dönük gözlere sahip olan hayvanlara doğru hızla değiştiler. Karadan denize geçişleri milyonlarca yıl önce yunusların ve balinaların yaşadığı daha iyi bilinen dönüşümü giderek daha fazla yansıtıyor.” diyor.


Phys. 22 Ocak 2020.

Makale: Séon, N., Amiot, R., Martin, J. E., Young, M. T., Middleton, H., Fourel, F., … & Lécuyer, C. (2020). Thermophysiologies of Jurassic marine crocodylomorphs inferred from the oxygen isotope composition of their tooth apatite. Philosophical Transactions of the Royal Society B, 375(1793), 20190139.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login