Japonya’da 2000 Yıllık Kil Figürin Bulundu

Japonya’da MÖ 300 ila MS 300 yılları arasında tarihlenen Orta Yayoi Çanak Çömlek Kültürü dönemine ait arkeolojik alanda, ay yüzlü bir kil figürin bulundu.

Özenli bir şekilde açılmış burnu ve gözleri gibi detaylı işçilikle yapılmış olan figürin, 5.9 cm yüksekliğinde ve 3 cm genişliğinde. F: Takashi Yoshikawa

Günümüze kadar oldukça iyi korunmuş olan kil figürin, bu döneme ait türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor. Osaka Kültür Mirası Merkezi’nin 26 Ocak’ta yaptığı açıklamada, oyuncak olarak da nitelendirilen figürinin, Kori harabeleri’nde bulunduğu belirtildi. bütün biçimde bulunması

Haziran 2016’da başlayan Kori ve Heka harabelerindeki arkeolojik kazılar sırasında araştırma ekibi, yaklaşık 140 adet “hokei shukobo” ya da dikdörtgen tümülüs buldu. Söz konusu kil figürin de bu tümülüslerden (Yapay olarak yükseltilmiş mezar tepesi) birinde bulundu.

Özenli bir şekilde açılmış burnu ve gözleri gibi detaylı işçilikle yapılmış olan figürin, 5.9 cm yüksekliğinde ve 3 cm genişliğinde. Düz tabanı ile silindir biçimli bir gövdenin üzerindeki küresel başında kulak delikleri bile var.

Ibaraki’deki Kori ve Heka kalıntılarında, Yayoi Dönemi Çömlekçilik Kültürü döneminden çıkan “Hokei shukobo” yani kare biçimli mezar tepeleri. F: Gen Hashimoto

Bölgede yapılan kazılarda ayrıca yeşimtaşından yapılmış gibi görünen üç eski “kuda dama” yani silindirik boncuk da bulundu.

Bölgedeki tümülüslerin en büyüğü yaklaşık 18 metre yükseliğinde, 12 metre genişliğinde ve ortalama 220 metrekarelik bir alanı kapsıyor. O dönemde burada büyük ölçekli bir köy olduğu da düşünülüyor.

İsrail’de Yedi Yaşındaki Çocuk 3400 Yıllık Figürin Buldu

Fransa’da 15,000 Yıllık Kadın Figürini Bulundu


asahi.com. 27 Ocak 2017.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login