İzmir Arkeoloji Müzesi’nin Deposundaki Eserler Sergiye Çıkıyor

İzmir Arkeoloji Müzesi, örnek olacak bir uygulamaya imza atarak, deposundaki eşsiz arkeolojik eserleri sergilemeye başladı.

İzmir Arkeoloji Müzesi “Görmediklerinizi Göreceksiniz” adlı proje ile, deposunda tutulan eşsiz eserleri sergilemeye başladı. Proje kapsamında bugüne kadar sergilenme şansı olmayan 12 eser, her ay bir tanesi olmak üzere 2021 yılında ziyaretçiler ile buluşacak.

Müze, uygulamaya Ocak ayında Urartulara ait 2.800 yıllık bronz kemer ile başladı. Kraliyet ailesine, yöneticilere veya varlıklı bir zümreye ait bir kadının kullandığı tahmin edilen kemerin üstünde Urartu metal işçiliğini yansıtan figürler yer alıyor.

(2020 Yılında Türkiye’deki En Önemli 10 Arkeolojik Keşif)

Kemerin merkezinde tanrı ve tanrıçalara sunulan bir ziyafet sahnesi, tahtta oturan tanrıça önünde yiyeceklerin bulunduğu boğa ya da keçi toynağı biçimli ayakları olan bir masa ve tanrıçaya tören için gerekli nesneleri sunan bir rahibe görülüyor. Kemerdeki tasvirlerde, aslan pençesi biçimindeki ayaklara sahip tahtta oturan tanrıça bir elinde kase, diğer elinde sarkacı olan bir nesne tutarak sunuları kabul ediyor. 

İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Hünkar Keser, müzede 180.000 eserin bulunduğunu ancak her birini sergilemenin mümkün olamadığını, bu yüzden bazı çok önemli eserleri depoda korumak zorunda kaldıklarını söylüyor.

Keser, vatandaşları hayatları boyunca sadece bir kez görebilecekleri eserlerle buluşturmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle bir çalışma başlattıklarını belirterek, Ocak ayında Van bölgesine ait bir eseri sergiye çıkardıklarını söylüyor.

12 ay, 12 eşsiz eser

Proje kapsamında Şubat ayında klasik döneme ait kırmızı figürlü yağ, parfüm kabı, Mart ayında Tunç Çağı’na tarihlenen gümüş ve altın Güneş Tanrıçası figürü, Nisan ayında ise Arkaik dönemden kalma törensel kaplar sergilenecek.

Müze, Mayıs ayında Orta Kalkolitik döneme ait Kilia Tipi İdolü (Stargazer) ziyaretçileriyle buluşturacak.

Haziran ayında Helenistik döneme ait Artemis’in Tapınak Modeli, Temmuz ayında ise yine aynı dönemden bronz strigilis sergilenecek.

Helenistik dönemden kalma ruha eşlik eden figürinler Ağustos ayında, Arkaik döneme tarihlenen Mısır kökenli figürinler Eylül ayında, aynı dönemden Akhelous tasvirli yağ kabı Ekim ayında, Klasik dönemden Kadın Protomu mezar hediyesi Kasım ayında, Tunç Çağı’ndan çivi yazılı tablet ise Aralık ayında ziyarete açılacak.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login