İstanbul’da Tarihi Çeşme Yerinden Kaldırıldı

Üsküdar Çengelköy’de tarihi Bekir Efendi Çeşmesi ‘yaya ve araç trafiğini aksattığı’ gerekçesiyle yerinden kaldırıldı.

Tarihi Bekir Efendi Çeşmesi ‘yaya ve araç trafiğini aksattığı’ gerekçesiyle İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı doğrultusunda yerinden kaldırıldı.

Yaklaşık 200 yıllık tarihi çeşmenin yerleştireceği Çengelköy Havuzbaşı Parkı’nda ekipler çalışma başlattı. Tarihi Bekir Efendi Çeşmesi yaklaşık 40 yıl önce de bulunduğu parktan alınarak Çengelköy’deki Güzeltepe Caddesi’ne taşınmıştı.

(Defineciler Mersin’deki Gülek Yazıtını Deldi)

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, konu ile ilgili olarak iBB olarak olay ile ilgili bir tasarruflarının olmadığını bildirdi.

Polat, “iBB olarak olay ile ilgili bir tasarrufumuz yok. Arkasında bulunan işletmenin eski eser açısından aykırı uygulamaları hakkında bölge koruma kuruluna bildirdiğimiz bir yazı bulunuyor.” dedi.

“Taşıma projesi yok”

Polat daha sonra yaptığı açıklamada ise Bekir Efendi Çeşmesi’nin, koruma kurulu onaylı taşıma projesi olmadan yerinden kaldırıldığını duyurdu.

Polat, “Üsküdar Çengelköy’de 1. grup kültür varlığı Bekir Efendi Çeşmesi 6 numaralı Bölge Koruma Kurulu onaylı taşınma projesi olmaksınız yerinden kaldırılmıştır. İlçe belediyesi deposunda olduğunu şifahen öğrendiğimiz aykırı uygulama konusunda koruma kuruluna resmî yazı iletilmiştir.” dedi.

“Amaç yaya trafiğini rahatlatmak”

Üsküdar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından kaldırılan tarihi çeşme, Çengelköy’de yer alan Havuzbaşı Parkı’na yerleştirilecek. Çeşmenin yerleştirileceği yerde ekipler çalışmalara başladı.

Üsküdar Belediyesinden yapılan açıklamada, amacın yaya trafiğini rahatlatmak ve tarihi çeşmeyi korumak olduğu belirtildi.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login