İsrail’de Yedi Yaşındaki Çocuk 3400 Yıllık Figürin Buldu

İsrail’de yedi yaşında bir çocuk 3400 yıllık bir heykelcik buldu. İsrail Eski Eserler Bakanlığı, küçük çocuğu iyi vatandaşlığından dolayı takdir belgesi ile onurlandırdı.

İsrail'de Yedi Yaşındaki Çocuk 3400 Yıllık Figürin Buldu

İsrail’de arkadaşlarıyla gezmeye çıkan yedi yaşındaki bir çocuk 3400 yıllık heykelcik buldu. Ori Greenhut isimli çocuk, bir ebeveynin eşliğinde hafta başında arkadaşlarıyla bir gezintiye çıktı. Tel Rehov’daki bir höyüğe tırmanırken taşların arasında bir insan suratına benzeyen taş buldu. Eserin üzerindeki çamuru silen Ori, böylece kil figürini bulmuş oldu.

Ori’nin annesi Moriya Greenhut: “Ori eve geldiğinde yanında inanılmaz bir figürin vardı ve çok heyecanlıydı. Ona bunun bir tarihi eser olduğunu ve bize ait olmadığını anlattık” diyor.

Greenhut ailesi daha sonra eseri İsrail Eski Eserler Bakanlığı’na teslim etti. Çıplak bir şekilde ayakta duran kadını betimleyen figürin, yumuşak kili kalıba basarak yapılmış.

Tel Rehov’da kazıyı yürüten Hebrew Üniversitesi’nden Amihai Mazar, figürini inceledi ve “Bu tipik bir MÖ. 15. ila 13. yüzyıllar arasında görlen Kenan Kültürü eseri. Bazı araştırmacılar bunun gerçekten kanlı canlı bir kadın olduğunu düşünüyor. Bazıları ise Kenan kaynaklarından bilinen bereket tanrıçası Astarte olduğunu söylüyor. Anlaşılan bu figürin, o zamanlar Mısır firavunlarının hakimiyetinde olan Rehov antik yerleşiminde yaşayan insanlardan birine aitti.” diyor.


Israel Ministry of Foreign Affairs

 

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login