İsrail’de Bulunan Haçlı Kılıcı Deniz Savaşında Hasar Almış

İsrail kıyılarında su altında keşfedilen bir Haçlı kılıcının yeni X-ışını görüntüsü, bunun savaş sırasında hasar aldığını gösteriyor.

Kılıç, İsrail kıyılarındaki bir dalış sırasında keşfedildi. C: Shlomi Katzin

Yapılan yeni incelemeye göre, İsrail yakınlarında Akdeniz’in dibinde bulunan deniz kabuklarıyla kaplanmış ve kuma batmış kılıcı, muhtemelen 800-900 yıl önceki savaş sırasında bir Haçlı denize düşürdü.

Bıçak ağzı yaklaşık 88 cm uzunluğunda ve 4,6 cm genişliğinde olan bu Orta Çağ silahı, 2021’de bir su altı seferi sırasında dalgıçlar tarafından keşfedildi. Kılıç neredeyse tamamen tortularla kaplandığı için, arkeologların başlangıçta eser hakkında bilgileri kısıtlıydı.

(İlgili: Almanya’da 3.000 Yıllık İyi Korunmuş Bir Kılıç Bulundu)

Gelin görün ki bu topaklanmış tortular silahın uzun yıllar korunmasına yardımcı oldu. İsrail Antik Eserler Kurumu (IAA) tarafından yapılan açıklamaya göre, araştırmacılar X-ışınlarının yardımıyla “kılıcın denizde katılaşan katmanlarına gözle görülür biçimde nüfuz ederek orijinal ana hatlarını görüntüleyebildi”.

X-ışınları bıçağın büküldüğünü gösteriyor. ‘Atiqot dergisinin Temmuz sayısında yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, savaş sırasında hasar gören kılıçlar daha sonra tekrar şekle sokulabiliyordu; Newe-Yam adı verilen bu 12-13. yüzyıl silahı bükülü kaldığından ve kılıç kını içinde olmadığından arkeologlar, Haçlı Seferleri sırasında muhtemelen hasar gördüğü sonucuna vardı.

Haçlı Seferleri, Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında MS 1095 ile 1291 yılları arasında yaşanmış bir dizi dini savaştı.

Bu kılıç, 2021 yılında İsrail kıyılarında bulundu. C: Israel Antiquities Authority

IAA deniz arkeolojisi birimi müdürü ve ortak yazar Jacob Sharvit, “Kılıç, Birinci Haçlı Seferinden sonra ülkeye yerleşen ve 1099’da Kudüs Krallığını kuran bir Haçlı savaşçısı tarafından kullanılmış.” diyor. “Ülkede Haçlılarla Müslümanlar arasında çeşitli tarihi kaynaklardan bilinen kanlı savaşlar göz önüne alındığında, bu tür kılıçların daha fazlasını bulmayı bekliyoruz. Aslında çoğunlukla parçalar halinde buluyoruz fakat tamamı korunmuş çok az kılıç var.”

“Şu ana kadar İsrail’de bu döneme ait yedi kılıç bulundu, bunların çoğu denizde keşfedildi. Kılıçlar genellikle denize atılmazdı ancak yıllar geçtikçe artık kullanılmayacak duruma geldiklerinde, metal kısmı başka kullanımlar için geri dönüştürülürdü.”

Kılıçlar o zamanlar değerli silahlar olarak kabul ediliyordu ve bir Haçlının değerli malları arasında yer alıyordu. Dolayısıyla deniz savaşı sırasında bir kılıcı denize düşürmek savaşçının lehine değil, aleyhine olmuş olabilir.

Arkeolog ve çalışmanın baş yazarı Joppe Gosker, “Kılıç bir şövalyenin veya savaşçının kişisel eşyalarının parçasıydı.” diyor. “O zamanlarda yüz yüze çarpışmada kullanılan ana silahtı. Kılıçlar çok kaliteli demir gerektiriyordu bu nedenle pahalıydı. Ayrıca kılıç dövüşü, eğitim ve alıştırma gerektiriyordu bu yüzden sadece soylular ve profesyonel askerler kılıçlarla savaşıyordu.”

Kılıcın bulunduğu yerin yakınındaki deniz tabanında yapılan taramalar herhangi bir insan kalıntısını ortaya çıkarmasa da araştırmacılar, kılıcı kullanan askerin de oraya gömülü bulunursa şaşırmayacaklarını söylüyor.

Araştırmacılar, “Savaşçı, denizin derinliklerde hala keşfedilmemiş olabilir; günün birinde yer değiştiren kumlar tarafından gün yüzüne çıkabilir.” diyor.


Live Science. 2 Ağustos 2023.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans mezunu.

You must be logged in to post a comment Login