İsrail’de Afyon Kullanımına Dair En Erken Kanıt Bulundu

Uyuşturucu olarak afyonun en erken kullanımına dair kanıtlar, İsrail’deki 3.500 yıllık bir mezar alanında bulundu. Bulunan afyonun Anadolu’da yetiştirildiği, kapların ise Kıbrıs’ta üretildiği belirlendi.

Afyon izleri, Kenan mezarlarındaki kaplarda bulundu.

Tel Aviv’in yaklaşık 11 km güneydoğusundaki Yehud’da yer alan mezar alanında bulunan çömlek kaplarda, arkeologlar tarafından afyon izleri keşfedildi.

Arkeologlar, kapların yaklaşık 3.400 yıl öncesine ait olduğunu ve görünüşe göre yerel cenaze törenlerinde kullanıldığını söylüyorlar.

Bu arkeolojik alan, bölgenin Kenan olarak bilindiği dönemde sakinler tarafından kullanılıyordu.

(İlgili: Akdeniz’de 3600 Yıl Önce Afyon Ticareti Yapılıyordu)

Kaplar, 2012 yılında İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA) tarafından kazıldığında ortaya çıkarılmıştı, ancak en son bulgular IAA, Tel Aviv Üniversitesi ve Weizmann Bilim Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir çalışmanın sonucu.

Afyonun günümüz Türkiye’sinde yetiştirildiğine ve Kıbrıs üzerinden Yehud’a getirildiğine inanılıyor.

Araştırmacılar, afyonun elde edildiği haşhaş çiçeklerine benzeyen çömlek kapları buldular.

Araştırmaya göre, kaplar Kıbrıs’ta yapılmıştı. Base-Ring juglet (halka tabanlı kaplar) olarak tanımlanan kaplar, ölülere öbür dünyaya eşlik etmeleri için verildiği düşünülen bir dizi çömlek kabın parçasıydı.

Bu kaplar, uzun zaman önce bu tür kapların ritüellerde uyuşturucu için kullanıldığı hipotezine yol açan, ters çevrilmiş kapalı haşhaş çiçekleri şeklindeydi. Tel Yehud’daki keşif, bu tür kaplarda ilk kez gerçek uyuşturucu izlerinin bulunduğunu gösteriyor.

Dr Ron Beeri, “Aile fertleri tarafından veya onlar adına bir rahip tarafından yapılan bu törenlerde, katılımcılar bir istek ifade etmek için ölen akrabalarının ruhlarını yükseltmeye çalışmış ve afyon kullanarak kendinden geçmiş bir duruma girmiş olabilirler.” diyor.

Eski dönemlerde afyon kullanımı hakkında pek çok şey bilinmiyor.

“Alternatif olarak, cesedin yanına konulan afyonun, bir sonraki yaşamda akrabalarıyla buluşmaya hazırlanmak için kişinin ruhunun mezardan yükselmesine yardımcı olması muhtemel.”

İki yıl önce araştırmacılar, güneydoğu İsrail’deki Tel Arad’daki 2.700 yıllık bir tapınakta bulunan bir maddeyi esrar olarak tanımladılar.


BBC News. 20 Eylül 2022.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login