Isparta’da Roma Dönemi Heykelleri Bulundu

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde yer alan Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde çok sayıda heykel parçası, mimari kalıntılar ile adak stelleri, kabartma ve iki adet mermer heykel bulundu.

Önemli bir kültür katmanının ortaya çıkarıldığını belirten uzmanlar nadir arkeolojik verilerin Anadolu’daki inanç sistemi ve süreçleri hakkında oldukça önemli bilgiler sunduğunu ifade ediyor.

Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde yürütülen 2017 yılı kazı çalışmalarında Roma Dönemi’ne ait önemli buluntular açığa çıkarıldı.

Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde bu yıl gerçekleştirilen kazı ve temizlik çalışmaları sırasında, milattan sonra 3. yüzyıla ait, çok sayıda parçalanmış heykel ve mimari kalıntılardan oluşan buluntuların yanı sıra adak stelleri (dikili taş), kabartma ve iki adet mermer heykele ulaşıldı.Isparta’nın Yalvaç ilçesindeki Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nin, 5 km doğusunda bulunan Ay Tanrısı Men’in tapınağı ve kutsal alanı çevresinde ulaşılan heykellerden giyimli kadın heykelinin başı bulunmazken, erkek heykelinin Tanrı Apollon’a ait olduğu tespit edildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Özhanlı başkanlığında gerçekleştirilen Pisidia Antiokheia Antik Kenti kazılarında ulaşılan Tanrı Apollon heykeli gibi önemli buluntular, incelemelerin tamamlanmasının ardından sergilenmek üzere müzeye teslim edilecek.

Milattan sonra 360 yılında paganizmin tekrar canlandırıldığı ve milattan sonra 390 yılında Hıristiyanlarca tahrip edildiği çok önemli bir kültür katmanının açığa çıkarılmış olduğunu belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı’nın yanı sıra elde edilen bu ünik arkeolojik verilerin Anadolu’daki inanç sistemi ve süreçleri hakkında oldukça önemli bilgiler sunduğu da uzmanlarca ifade ediliyor.

Pisidia Antiokheia Antik Kenti kazı çalışmalarında elde edilen buluntular üzerinde kapsamlı incelemeler devam ediyor.

Side Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Yeni Heykeller Bulundu

Herakles Lahdi Antalya Müzesi’nde Ziyarete Açıldı

Hasankeyf Höyük’te 11.500 Yıllık Yerleşim Ortaya Çıkıyor


Kültür ve Turizm Bakanlığı

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login