Isparta’da Müze Bahçesinden 1500 Yıllık Heykel Çalındı

Isparta’nın Yalvaç ilçesindeki müze bahçesinde yer alan ve MS. 6. yüzyıla tarihlenen rahip heykeli çalındı.

Yalvaç Adliyesi ile Hükümet Konağı’nın ortasında bulunan, etrafı yaklaşık 1 metre istinat duvarı ve 2 metrelik demir korkuluklarla çevrili Müze Müdürlüğü bahçesinde yer alan MS. 6. yüzyıldan kalma 70 santim boyundaki rahip heykeli, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı.

Bu sabah mesai için gelen müze görevlileri tarafından fark edilen hırsızlık olayı polise bildirildi. Olay yerine gelen polis ekipleri yaptıkları incelemede istinat duvarındaki demir korkulukların kesildiği ve tarihi eserin bu şekilde çıkarıldığını belirledi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

1500 yıllık heykel, müzenin demir parmaklıkları kesilerek kaçırılmış.

1500 yıllık rahip heykeli, 31 Aralık 2010 tarihinde Nevşehir’den Yalvaç’a tarihi eser satmaya geldiği belirlenen 4 kişinin Eğirler Köyü yakınlarında durdurulmasıyla ele geçirilmişti. Polis, hırsızlığı o dönem yakalanan şüphelilerin gerçekleştirmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Polis, güvenlik kameralarından elde ettiği görüntülerde, hırsızlığın birden fazla kişi tarafından gerçekleştirildiğini belirledi.

Müze bahçesinden çalınan 1500 yıllık heykel.

İlçe Emniyet Müdürü Tarık Korucu, 22.00-22.30 dolaylarında meydana gelen hırsızlıkla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, eşkali belirlenen şüphelilerin kısa sürede yakalanması için çalıştıklarını vurguladı.

Polis, insan gücüyle kaldırılabilir olması nedeniyle hırsızların bu heykeli seçtiğini belirtti.

Isparta’da Kaçak Kazı Yapan Biri Polis 13 Kişi Tutuklandı

Isparta’da 1800 Yıllık Üzüm Toplayan Eros Kabartması Bulundu


DHA. 7 Haziran 2017

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply