İspanya’da Bir Restorasyon Faciası Daha Yaşandı

İspanya’nın Palencia kentindeki bir heykelin restore edildikten sonraki hali tüm dünyada şaşkınlıkla karşılandı.

Bir zamanlar insanı andıran özelliklere sahip olan heykel, artık çizgi film karakterlerine benziyor. Bazı insanlar bunu ülkedeki diğer başarısız restorasyon işleriyle karşılaştırıyor.

Bir ofis binasının süslü cephesinin bir parçası olan heykel, Antonio Capel’in Facebook’ta bir fotoğraf yayınlamasıyla viral oldu. Capel, binanın yakınında yaşayan yerel bir sanatçı ve kendisinin bir çiçekçi tarafından bu başarısız çalışmaya yönlendirildiğini söylüyor.

(Barok Tablosu, Amatör Restorasyon Kurbanı Oldu)

Capel, bu biçimsiz heykelin kendisini gördükten sonra, orijinal halinin ve şimdi nasıl göründüğünün yan yana bir fotoğrafını yayınladı.

Başarısız restorasyon çalışması sonrasında insanlar bu heykele “Palencia’nın patates başı” adını verdi. Birçok kişi ise “Bu çirkin insansı heykeli gördükten sonra iştahımı kaybettim.” şeklinde yorumlar yaptı.

Capel, “Çok şaşırdım. Bunu nasıl yapabildiler? Bu işlem en az 10 yaşında olmalı ancak biz şimdi öğreniyoruz.” diyor.

Capel, 20. yüzyıldan kalma binanın bir bankaya ait olduğunu ancak kiracıların birkaç yıl önce cepheyi onarmaya karar verdiğini söyledi.

Şimdi, İspanyol medyası binaya bakmak ve fotoğraf çekmek için duran insanların resimlerini gösteriyor.

Başarısız heykel, dünyanın dört bir yanından pek çok insana daha önceki başarısız bir restorasyonu hatırlattı. 2012 yılında, İspanya’nın Borja kentinde amatör bir sanat restoratörü, yerel bir kilisede İsa Mesih’in kötüleşen bir freskini onarmaya çalışırken manşetlere düştü. 80’li yaşlarında olan Cecilia Jimenez, restorasyon projesinde o kadar başarılı değildi.

Birçok kişi Jiménez’in İsa’yı daha çok maymuna benzettiğini söyledi. Ünlü İspanyol sanatçı Elias Garcia Martinez’in orijinal freskine “Ecce Homo” adı verildi. Ressamın torunu Teresa Garcia, Jiménez’in o zamanki başarısız işi hakkında şöyle yorum yaptı: “Şimdiye kadar sadece tuniği boyamıştı ama sorun, kafayı boyamaya başladığında başladı çünkü bu tabloyu yok etti.”


CBS News. 12 Kasım 2020.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login