İskoçya’da Bronz Çağa Ait Koşum Takımı ve Kılıç Bulundu

İskoçya’da bir kişi, metal dedektörü kullanarak Bronz Çağı’na ait bir koşum takımı ve kını içinde duran bir kılıç keşfetti.

İskoçya sınırlarında metal dedektörü kullanan birinin bulduğu nesneler. C: PA

Haziran ayında Peebles kasabasında bulunan malzemelerin MÖ 1000 ila 900 yıllarına ait olduğu açıklandı. Bulgular “ulusal öneme haiz” olarak nitelendirildi.

Mariusz Stepien adlı kişi, yerin yarım metre altında bir bronz nesne buldu ve ardından hemen yetkililere haber verdi. Bölgeye gelen arkeologlar burada çalışmalara başladı.

(Çek Cumhuriyeti’nde 3.000 Yıllık Kılıç Bulundu)

Arkeologlar tarafından yürütülen 22 gün süren kazı çalışmalarında koşum takımına ait halka ve toka gibi parçalar bulundu.

Keşfi yapan kişi Mariusz Stepien. C: PA

Sonucu görmek için üç hafta boyunca kazının yapıldığı alanda arkadaşlarıyla kamp kuran Stepien, “Daha önce böyle bir şey görmemiştim. Ama başından itibaren bunun muhteşem bir şey olacağını hissediyordum. İskoçya tarihinin büyük bir parçasını keşfettim ve sevinçten havalara uçtum.” diyor.

(Çorum’da 3.500 Yıllık Eşsiz Hitit Kılıcı Sergileniyor)

“Başından sonuna kadar kazının bir parçası olmak istedik. Burada geçirilen 22 günü asla unutmayacağım. Her gün bulgunun bağlamını değiştiren yeni nesneler çıkıyordu, her gün yeni bir şeyler öğreniyorduk. 3.000 yıldan uzun süredir saklı olan bir şeyi açığa çıkardığıma çok sevindim. Hâlâ buna inanamıyorum.”

Arkeologlar, kazılar sırasında kını içinde duran bir kılıç keşfettiler. C: PA

Kazıya katılan arkeologlar ilk kez Bronz Çağı’ndan kalma bir koşum takımını bozulmamış halde gördüklerini, dizginin deri ve ahşap kısımlarının da korunduğunu söylüyor.

Koşum takımda, at hareket ederken ses çıkaran süslemeler de bulundu.

İskoçya Başsavcılığı’na bağlı Define Dairesi’nin Başkanı Emily Freeman, bulunan objelerin ulusal öneme haiz olduğunu söylüyor.

Freeman, “İskoçya’daki kazılarda şimdiye kadar Bronz Çağı’na ait az sayıda nesne bulundu. Bronz objelerin yanında organik malzemelerin de bulunması ayrıca önemli.” diyor.

Koşum takımına ait parçalar.

“Bu eserleri değerlendirmek ve neden burada bırakıldıklarını anlamak için hala yapılması gereken çok iş var. Bu keşfi, bulan kişinin sorumlu eylemleri veya toprak sahiplerinin desteği olmadan başaramazdık. Bulan kişi, yerinde bir hazine bulduklarını fark ettiklerinde hemen harekete geçti. Bu da yetkili birimlerin burada olmasını sağladı.”

Bulgular, büyük bir toprak bloğu içinde taşındı ve Edinburgh’daki Ulusal Müzeler Koleksiyon Merkezi’ne götürüldü.


BBC. The Scotsman. 10 Ağustos 2020.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login