Irak’ta 5.000 Yıllık Kült Alanı Ortaya Çıkarıldı

Irak’taki Girsu bölgesinde Mezopotamya savaşçı tanrısı Ningirsu’ya adanmış ateşli ziyafetler, hayvan kurbanları ve ritüel alayları düzenlenen 5.000 yıllık bir kült alanı ortaya çıkarıldı.

Burada görülen kutsal meydan Girsu’nun kalbinde yer alıyordu. Girişinin yakınında 300’den fazla kırık tören nesnesi olan bir kült alan ortaya çıkarıldı. C: S. Rey/Tello/Girsu Project

Uruku (kutsal şehir) olarak da bilinen Girsu’nun bir bölgesinde, çok sayıda hayvan kemiği ile birlikte 300’den fazla kırık tören kupası, kaseler, kavanozlar ve akıtacaklı kaplar bulundu.

British Müzesi’nin Tello / Antik Girsu Projesi direktörü Sebastien Rey, objelerin 2,5 metre derinliğindeki bir “favissa” (ritüel çukuru) içinde veya yakınında bulunduğunu söylüyor.

(Irak’ta Çok Nadir Asur Kabartmaları Bulundu)

Proje ekibinden arkeozoolog Greenfield, ekibin bulgularını Kasım 2019’da San Diego’da düzenlenen Amerikan Oryantal Araştırma Okulları yıllık toplantısında sundu.

Arkeologların bulduğu en çarpıcı objelerden biri, ördek şeklinde, gözleri deniz kabuğundan yapılmış bronz bir heykelcikti. Arkeologlara göre söz konusu obje, su, bataklıklar ve su kuşlarıyla ilişkili bir tanrıça olan Nanshe’ye adanmış olabilir.

Araştırmacılar ayrıca tanrı Ningirsu’ya adanmış yazıtı olan bir vazo parçasını ortaya çıkardılar.

Yeni bulunan kült alanının bir parçası olan favissayı(ritüel çukuru) gösteren bir fotoğraf. C: S. Rey/Tello/Girsu Project

Rey ve Greenfield, buldukları bardak ve kadehlerin muhtemelen çukura ritüel olarak atılmadan önce dini bir ziyafette kullanıldığını, koyun, inek, geyik, ceylan, balık, keçi, domuz ve kuşlara ait kemiklerin ise muhtemelen ritüel kurbanlar için tüketilen veya öldürülen hayvan kalıntıları olduğunu söylüyor.

Alan, büyük ritüel yangınlarından arta kalan kalın bir kül tabakasına sahipti. Ekip ayrıca muhtemelen fener veya zemin lambası kalıntısı olan sekiz kül dolu oval şeklinde zemin buldu.

Arkeologlar, bu kült alanının MÖ 2950-2350 yılları arasındaki “erken hanedan” adlı bir dönemde kullanıldığına inanıyorlar.

Favissa ve içindeki hayvan kemikleri bu fotoğrafta görülebilir. C: S. Rey/Tello/Girsu Project

Festivaller ve törenler

Çivi yazısı metinlere göre, bulunan çok sayıdaki tören kabı, yanmış zeminler ve bir favissa, yakın zaman önce ortaya çıkarılan kült alanının, dini festivallerin gerçekleştiği ve Girsu nüfusunun tanrılarını şölenler ile onurlandırmak için toplandığı yer olduğunu gösteriyor.

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Girsu’da bulunan çivi yazılı tabletler, kült alanında yapılan dini şölenleri ve törenleri tarif ediyor. Tabletler, Ningirsu onuruna dini bir bayramın yılda iki kez gerçekleştirildiğini ve üç veya dört gün sürdüğünü söylüyor.

Festival sırasında Girsu’nun merkezinde dini bir geçit töreni başlamış ve Girsu’nun hemen dışında yer alan “Gu’edena”ya gelmeden önce şehrin topraklarını geçmiş, sonra geri dönmüş ve Girsu’nun merkezinde sona ermişti.

Girsu’da arkeolojik çalışmalar sürüyor ve araştırmacılar gelecekte yeni bulgular yayınlamaya devam edecekler.


Live Science. 31 Mart 2020.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login