İnsanlar ve Büyük Maymunlar Arasındaki Penis Boyu Farkının Nedeni

İnsan penisi primat dünyasında yer alan en büyük penislerden biridir. Evrimci biyolog, insanların penis boyutlarını goriller ve maymunlarla karşılaştırarak türler arasında neden böyle bir tutarsızlık olduğunu araştırdı.

Şempanzeler vücutlarına oranla oldukça büyük testislere sahipler. F: Steffen Foerster / shutterstock

İnsan penisi primat dünyasında yer alan en büyük penislerden biridir. Erkek üreme organının türler arasındaki bu göreli büyüklüğü, evrimci biyolog Darren Curnoe tarafından en son New South Wales Üniversitesi için hazırladığı “How Did We Get Here?” (Buraya Nasıl Geldik) isimli video dizisinde tartışıldı. Biyolog, türler arasındaki bu tutarsızlığın nedenini anlamak için insan genital organının boyutlarını goriller ve maymunlarla karşılaştırdı ve insan penisinin, potansiyel eşlerin dikkatini çekmek ya da vücudu soğutmanın bir yolu olarak böyle gelişmiş olduğu sonucuna vardı.

Primat dünyasında goriller, küçük penislere ve testislere, şempanzeler de orta boy penislere fakat büyük testislere sahipler. Bunlara kıyasla ise, insanlarda en uzun penis boyu fakat orta boy testisler bulunmakta.

Profesör Curnoe, “Şaşırtıcı bir şekilde, üreme organları, özellikle de testislerin büyüklükleri, maymunların toplumsal olarak nasıl organize olduklarının bir yansımasıdır.”diyor. Peki, bu farkın nedeni nedir? Cevabı ise Curnoe’ya göre gayet açık, Curnoe: “Her şey, şempanzelerin (ve spermlerinin) dişilerle çiftleşme sürecindeki rekabetiyle ilgili. Çünkü bir dişinin her üreme döneminde birden fazla erkekle ilişkiye girmesi, yüksek kaliteli bir DNA elde etme şansını da en üst düzeye çıkarmaktadır.” diyor.

Büyük maymunların cinsel organları, büyüklüklerine göre karşılaştırıldığında.(bonobolar hamile kalıncaya kadar düz göğüslüdürler) F: Mark Maslin, The Cradle of Humanity.

Yani bu erkeklerin spermleri, dişinin yumurtasını döllemek için bir savaş içindedir, bu da şempanzelerin her ejakülasyonda yüksek oranlarda sperm üreten büyük testislere sahip olmalarına neden olmuştur. Tam tersi ise, goriller için geçerlidir. Profesör Curnoe: “Olgun bir erkek, bir gümüş sırtlı goril, kendi haremindeki dişilerle sadece kendisi ilişki ve üreme hakkına sahiptir, ortada bir ‘sperm savaşı’ yoktur bu nedenle de testisleri küçüktür.”diye belirtiyor.

Fakat Curnoe, insanlar ile büyük maymunların penis boyutundaki bu farklılığın nedeninin ise belirlenemediğine de işaret ediyor. Curnoe: “Neden en uzun penis insanların?” diye soruyor ve “Bunun nedeni, iki ayak üzerinde dik yürümemizin, daha fazla dişiyi çekmede ve etkilemede önemli bir rol oynaması olabilir. Yürüdüğümüzde ısının salınmasına ve böylelikle de bedenlerimizin serin tutulmasına yarayan bir radyötör görevi görür.” diyor ve farklılıkların ise burada bitmediğine dikkat çekiyor.

Şempanze penisinin üzerinde dişilerle çiftleşmeden sonra onların geçici olarak diğer erkeklerle çiftleşmesini geciktirmek için tasarlanmış olan dikenler bulunur. 2011 yılında yapılan bir araştırma, insanların da bir zamanlar penislerinde dikenlerin olduğunu fakat evrim sürecinde ortadan kaybolduğunu öne süren kanıtlar keşfetti.

Hamadryas babunlarının sıradışı bir şekilde uzun penisleri vardır. F: CC BY-SA

Uzun zamandır, insanların atalarına kıyasla tekeşli bir üreme yönelimi geliştirmiş olmaları, dikensiz penislerin beliriş nedeni olarak düşünüldü. Atalarımız da bir zamanlar şempanzelerinki gibi penis dikenlerini kullanmış olabilirler, ancak bu değişikliğin nasıl olduğu ise bilinmiyor.

Kasım ayında, Harvard Tıp Fakültesi Genetik Bölümü’nde, bir grup genetik bilimci, sadece bu tür dış genital organların nasıl oluştuğunu keşfetmekle kalmayıp, cinsel organların farklı hayvanların farklı vücut bölgelerinde bulunmalarının nedenini de keşfetti.

Yılan ve kertenkele cinsel organı, arka ayakları oluşturan dokudan türerken, memeli cinsel organı ise kuyruk tomurcuğundan kaynaklanmaktadır.

Kloaka

Embriyonik kloaka (bazı canlı gruplarında son bağırsağın dışarıya açıldığı; dışkının ve idrarın belli bir süre tutulabildiği ve eşeysel üretimin akıtıldığı ortak, tek olan vücut açıklığı.) – sonunda üriner ve bağırsak kanallarına dönüşür – yakındaki hücrelere cinsel organlar oluşturmasını söyleyen sinyaller gönderir. Kloaka’nın konumu, hangi dokuların bu sinyalleri önce alacağını belirler. Yılanlar ve kertenkelelerdeki kloak, yanal ortaderi katmanına daha yakın bulunur, çiftli kolları oluşturan aynı doku ise sinyalı alır.

Ancak, memelilerde kloak, hayvanın gövdesinin altında veya gövdesinde bulunan ‘kuyruk tomurcuğu’ olarak bilinen bölgeye daha yakındır. Penis veya klitorise dönüşen hücreler embriyonun zıt taraflarında oluşumuna başlar. Embriyo oluştuğunda ve düz bir tabakadan üç boyutlu bir hale dönüştüğünde ise bu hücreler buluşurlar. Daha sonra genital organ haline gelen bir tomurcuk oluştururlar.

Araştırmacılar, yılanlarda ve diğer sürüngenlerde bu tomurcukların aynı şekilde birleşmediğini ve bu nedenle çift penis oluşturduğunu ileri sürdü. Testler sırasında genetik bilimciler, hücreler tarafından gönderilen sinyalleri düzenleyerek penisin nerede büyüdüğünü bile değiştirebiliyorlardı.

Profesör Curnoe, penisin görünenden çok daha fazlası olduğunu ve bilimin, penisin neden bu şekilde evrimleştiğini öğrenmesi için daha çok yolu olduğunu belirtiyor.’

Tarih Boyunca En İlginç 7 Seks Oyuncağı

Polonya’da Antik Lağımda Seks Oyuncağı Bulundu


Victoria Woollaston – Mailonline

Daily Mail. 2 Nisan 2015.

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde hem lisans hem de yüksek lisansını bitirdi. Şu anda ise Yıldız Teknik Üniversitesi Diller ve Kültürlerarası Çeviribilim doktora programına devam ederken aynı zamanda yine Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Özel olarak sanat sosyolojisine, göstergeler ve metinlerarasılık konularına ilgi duyuyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply